Az USA oktatási minisztériumát megszünteti Donald Trump
2025. március 21. 06:01
Az Egyesült Államok szövetségi oktatási minisztériumának megszüntetéséről írt alá elnöki rendelet Donald Trump csütörtökön, ezzel az egyes államok határkörébe utalta az oktatás irányítását.
Az elnök a Fehér Házban tartott nyilvános ceremónián látta el kézjegyével a rendelkezést. Az aláírást megelőzően elmondta, hogy a lépéssel megkezdődik a szövetségi minisztérium (Department of Education) megszüntetése. Az intézmény működésének teljes kivezetéséhez a Kongresszus jóváhagyására is szükség van.
Donald Trump úgy fogalmazott, hogy az oktatásügy visszakerül oda, ahova tartozik, azaz az államok hatáskörébe, és a lépést "józan ész" vezérelte intézkedésnek nevezte.
Az elnök a részleteket illetően kiemelte, hogy megmaradnak a minisztérium "hasznos funkciói". Ide sorolta a hátrányos anyagi helyzetű fiatalokat támogató ösztöndíjakat (Pell Grants), a felzárkóztató támogatásokat, valamint a fogyatékossággal élő, és különleges igényű fiatalok számára rendelkezésre álló forrásokat, amelyek elosztása a jövőben is marad a szövetségi kormányzat hatáskörében.
Donald Trump kifejtette, hogy az oktatásra fordított összeg a lépéssel megfeleződhet, annak minősége pedig javulni fog.
Az eseményen részt vett több republikánus irányítású állam kormányzója, szülői szervezetek képviselői is, valamint a Donald Trump elnök által a minisztérium működésének lezárásával megbízott Linda McMahon miniszter.
A Fehér Ház által a ceremóniát megelőzően kiadott közlemény szerint az 1979-ben, Jimmy Carter elnöki rendeletével létrehozott szövetségi minisztérium az elmúlt mintegy 46 évben 3 ezer milliárd dollárt használt fel, és miközben az egy diákra fordított támogatás csaknem két és félszeresére emelkedett (245 százalékkal bővült), addig a diákok teljesítménye visszaesett.
Az elnöki hivatal összegzésében többi között az áll, hogy a 13 éves diákok matematikai és olvasási képességei több évtizedes mélyponton vannak, az amerikai gyerekek matematikai tudásszintje pedig az OECD 37 országa között a 29. helyre elegendő.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Felszállt a fehér füst, a konklávé csütörtöki harmadik szavazása sikeres volt, Robert Prevost amerikai bíboros lett a katolikus egyház 267. pápája XIV. Leó néven.
Ma mindennél fontosabb, hogy újra béke legyen: az európai jövőt nem áldozhatjuk fel a háborús készülődés oltárán – hangsúlyozta a KDNP európai parlamenti képviselője csütörtökön közösségi oldalán, adta tájékoztatásul a Kdnp.hu.
A DK-s Vadai Ágnes kérdéseire való válaszolás már szokásszerűen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes mindennapjai részévé vált. Talán még egy hét sem telt az előző levélváltásuk óta (amiről itt számoltunk be), de máris itt az újabb kérdés. Vadainak vagy fel sem tűnik, hogy a hangulatkeltő kérdéseivel nem a kormányt, a kereszténydemokratákat, hanem a keresztény, hívő embereket, a felekezeteket, jelen esetben konkrétan a Magyar Katolikus Egyházat támadja, vagy direkt ez a célja.