Már holnap bevezethetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot Horvátországban
2025. április 7. 21:13

A horvát hadsereg felkészült a katonák kiképzésére, a kötelező sorkatonai szolgálatot így már holnap bevezethetnék - mondta Ivan Anusic horvát védelmi miniszter hétfőn Slunjban, az Eugen Kvaternik katonai kiképzőközpontban tett látogatása során.

A tárcavezető a sajtó munkatársainak kíséretében megtekintette a központ helyiségeit, ahol szavai szerint minden készen áll a sorkatonák fogadására.

"Teljes mértékben felkészültünk arra, hogy évente öt generációnak, egyenként nyolcszáz hadköteles sorkatonának katonai alapképzést nyújtsunk" - hangsúlyozta.

Emlékeztetett: korábban hat hónapig tartott a katonai szolgálat, most két hónapig fog tartani, a polgári szolgálat pedig három-négy hónapig. Azok, akik behívót kapnak, lelkiismereti okokra hivatkozva továbbra is elutasíthatják a fegyverviselést - tette hozzá.

Kiemelte: a sorkatonák 1100 euró (mindegy 450 ezer forint) fizetést is kapnak havonta, és a szolgálat miatt nem lesznek elbocsáthatók a munkahelyükről. A kéthónapos kiképzés beleszámít majd a nyugdíjra jogosító szolgálati időbe, és a sorkatonai szolgálatot végzett fiatalok elsőbbséget fognak élvezni az állami vagy közszolgálati munkakörök betöltésénél - mutatott rá.

Jelezte: a törvényes keretekről még egyeztetnie kell az államfői hivatalnak és a kormánynak, de várhatóan még a nyári szünet előtt, június 15-ig a parlament megszavazza a sorkatonaság bevezetéséről szóló törvényt, így már ősszel megkezdhetik az első generáció kiképzését.

A kiképzések Kninben, Slunjban és Pozsegán (Pozega), az ottani laktanyákban zajlanak majd.

A sorkatonák egy-egy generációjának kiképzése mintegy négymillió euróba (1,6 milliárd forint) kerül az államnak, és évente összesen öt generáció kiképzését tervezik, ami 20 millió euró.

A zágrábi kormány 2024 februárjában kérte fel a védelmi minisztert, vizsgálja meg annak lehetőségét, hogy milyen formában lehetne újra bevezetni a sorkatonai szolgálatot, amelyet Horvátországban 2008-ban töröltek el, részben arra való tekintettel is, hogy akkori felmérések szerint a fiatalok csaknem 90 százaléka lelkiismereti okokra hivatkozva elutasította a fegyverviselést.

mti
Címkék:
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
  • Rossi elemzése nem rossz, de…
    Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
  • Soltész Miklós: a béke kérdésében Ferenc pápa mindig partnere volt Magyarországnak
    Az államtitkár kifejtette: "azt is elmondtuk, hogy nyilván szeretetből a bajba jutottaknak segítettünk, ez nem is kérdés, viszont a legnagyobb szeretet, meg a legnagyobb segítség az, amikor helybe visszük a segítséget a Hungary Helps programon keresztül".
  • Bóka János: nincs pénz Ukrajna uniós tagságára
    Az Európai Unió a háború kitörése óta, tehát úgy, hogy Ukrajna még nem tagja az EU-nak, már legalább 138 milliárd eurós támogatásban részesítette az országot, ez majdnem annyi, mint az Európai Unió egyéves költségvetése, és ez még nem foglalja magában azt a legalább 500-600 milliárd eurós támogatást, ami Ukrajna újjáépítéséhez lenne szükséges - fejtette ki a miniszter.
  • Harrach Péter: Valóság és igazság
    A napokban azt hallottam egy előadásban, hogy „a politikai hatalom legfőbb szövetségese a valóság, a valóság és nem az igazság.” A megfogalmazás első hallásra meglepő, magyarázatra szorul - írja Harrach Péter, a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség elnöke, az mkdsz.hu-n megjelent publicisztikájában.
MTI Hírfelhasználó