Trump a béke ügyében egy pont után bemondhatja az unalmast
2025. április 18. 17:03

Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, "akkor azt hiszem, (Donald Trump) az elnök valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt" - közölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter pénteken Párizsban, hozzátéve: "az elkövetkező napokban el kell dönteni, hogy megvalósítható-e" a béke Ukrajnában.

"A következő napokban meg kell határoznunk, hogy (a béke) megvalósítható-e vagy sem", és "ha nem lehetséges, akkor tovább kell lépnünk valami másra", mert "az Egyesült Államoknak más prioritásai vannak" - idézte az AFP hírügynökség az amerikai diplomácia vezetőjét, aki a párizsi Le Bourget repülőtéren adott nyilatkozatot újságíróknak.

Rubio csütörtökön Emmanuel Macron államfő és Steve Witkoff amerikai elnöki különmegbízott oldalán egész napos megbeszéléssorozaton vett részt a francia elnöki hivatalban Kijev szövetségeseivel az ukrajnai helyzetről.

"Úgy gondolom, hogy az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország segíthet nekünk, előrébb viheti a dolgokat, és közelebb vihet minket a megoldáshoz. Nagyon hasznosnak és konstruktívnak találtam az ötleteiket" - fogalmazott Marco Rubio az előző napi párizsi megbeszélésekről.

"Készen állunk segíteni, amikor önök készen állnak a békére, de nem fogjuk hetekig és hónapokig folytatni ezt az erőfeszítést" - hívta fel a figyelmet, rámutatva, hogy ez a háború, amely 2022 februárjában kezdődött Ukrajna orosz megszállásával, "az európai kontinensen zajlik".

"Ha ez nem lehetséges, ha olyan messze vagyunk, hogy nem fog létrejönni (a béke), akkor azt hiszem, (Donald Trump) elnök valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt" - mondta Marco Rubio. Hozzátette: "tehát nagyon gyorsan meg kell határoznunk, és most napokról beszélek, hogy megvalósítható-e (a béke) néhány hónapon belül".
A külügyminiszter megjegyezte azt is, hogy Donald Trump amerikai elnök "rengeteg időt és energiát szánt" a közvetítésre, hozzátéve, hogy a békemegbeszélések fontosak ugyan, azonban "sok más fontos dolog is van, amelyek legalább ennyi, ha nem több figyelmet igényelnek".

Donald Trump januári hivatalba lépése óta közeledést kezdeményezett Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz, és gyors tűzszünet elérésére törekszik Ukrajnában, de a tárgyalások egyelőre megrekedtek, miközben az európaiak hetek óta attól tartanak, hogy az Egyesült Államok és Oroszország között megkezdett tárgyalásokról kiszorulnak.

A francia elnöki hivatal tájékoztatása szerint a mintegy harminc országból álló "önkéntesek koalíciója" Franciaország és az Egyesült Királyság vezetésével egy jövőbeli békemegállapodás részeként Kijevnek nyújtandó "biztonsági garanciák" létrehozásán dolgozik, beleértve egy esetlegesen Ukrajnába telepítendő katonai erőt, amelynek célja a békekötést követően a tűzszünet garantálása és Oroszország újabb támadásainak megakadályozása. A koalícióban való részvételhez az európai országok egy része azonban amerikai biztonsági hálót követel, míg Moszkva jelezte, hogy számára vörös vonalat jelent egy többnemzetiségű katonai kontingens jelenléte Ukrajnában.

mti
Címkék:
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
  • Rossi elemzése nem rossz, de…
    Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
  • Húsvét az élet diadala, a bűnbocsánat ajándéka
    A boldog élet titka, megtanulni ünnepelni az örök élet diadalát Isten igéjében és szentségeiben és elfogadni Isten kegyelmi ajándékait, amelyeket az őt szeretőknek készített - fogalmaztak az egyházi vezetők.
  • Globális kormányzás
    Az Európai Unió jelenlegi intézményi struktúrája számos hiányossággal küzd, beleértve a demokrácia deficitjét, a tagállami szuverenitás és a nemzetbiztonság aláásását, amelyet ideológiai megfontolások által vezérelt uniós politika – különösen a migráció területén – tovább súlyosbít.
  • Trump lát „lelkesedést" a háború lezárására
    Az elnök azt a meggyőződését is hangoztatta, hogy jó esély van megoldani a válságot. "Igazi lelkesedést akarok látni arra, hogy le akarják zárni, és azt hiszem, látom ezt mindkét oldal részéről" – állapította meg Donald Trump hozzátéve, hogy hamarosan kiderül tényleg így van-e.
MTI Hírfelhasználó