Washingtonban emléktábla huszárezredesnek
A Kováts 300 emlékév kiemelt eseményén Varga Mihály pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy a karcagi születésű katona révén lett ismert az amerikai köztudatban, hogy a magyarság egyik legfőbb karakterjegye a szabadságvágy.
2024. október 26. 19:26

bocskairadio.org

Emléktáblát avattak Fabriczy Kováts Mihály huszárezredesnek Washington belvárosában, a Kossuth Háznál pénteken.

Fabriczy Kováts Mihály 300 éve született, és az amerikai függetlenségi háborúban esett el.

A Kováts 300 emlékév kiemelt eseményén Varga Mihály pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy a karcagi születésű katona révén lett ismert az amerikai köztudatban, hogy a magyarság egyik legfőbb karakterjegye a szabadságvágy.

A szintén karcagi származású politikus hozzátette, hogy a magyar szabadságharcos emlékének feltámasztására irányuló törekvés erősíti az amerikaiak és magyarok közötti köteléket.

Takács Szabolcs, Magyarország nagykövete köszöntőjében arra mutatott rá, hogy a Fabriczy Kováts Mihály az amerikai magyar diaszpóra identitásának, önmeghatározásának egyik alapja, személye pedig tanúbizonysága az amerikai-magyar kapcsolatoknak, amelyek hátterében az húzódik, hogy mindkét népet erős szabadságszeretet jellemzi.

A diplomata egyben megemlékezett az idén elhunyt ifjabb Koszorús Ferencről, aki a washingtoni magyar közösség fontos tagjaként, az Amerikai Magyar Koalíció egyik alapítójaként egész életében küldetésének tekintette a Fabriczy-örökség megtartását.

Takács Szabolcs szintén megemlékezett az októberben elhunyt nemzetpolitikai államtitkárról, Potápi Árpád Jánosról, akiről azt mondta, hogy munkáját a határon túli magyarok körében és a diaszpórában is komoly elismerés övezte.

Végh Sándor, a Kossuth Házat is működtető Kossuth Alapítvány elnöke az ünnepségen kijelentette, "az új dombormű szimbolikus erővel bír, hiszen emléket állít annak a tagadhatatlan történelmi ténynek, hogy a magyarok már Amerika születésénél is kiemelkedően fontos szerepet játszottak".

"Ha Kossuth volt az amerikai és magyar szabadság iránti vágy közös nevezője, akkor Fabriczy Kováts Mihály volt az amerikai-magyar kapcsolatok origója, az első és egyedüli magyar, aki George Washingtonnal találkozott" - mondta.

A Kováts Mihály Emlékbizottság kezdeményezésére megszervezett ünnepségnek része volt a Fabriczy Kováts Mihály életéről szóló magyar és angol nyelvű kötet bemutatója, amelyen Pintér Zoltán karcagi történész, a Kováts Mihály Baráti Társaság elnöke beszélt kutatásáról. Hasonló munka legutóbb 1982-ben jelent meg.

Smith-Lacey Anna, a megemlékezés társzervezője, a Hungary Foundation igazgatója az emlékünnepségen tartott könyvbemutatón arra hívta fel a figyelmet, hogy az Egyesült Államok függetlenségének közelgő, 250. évfordulója lehetőséget ad arra, hogy az amerikai köztudatban erősítsék Fabriczy Kováts Mihály emlékezetét, azt, hogy mivel járult hozzá az Egyesült Államok szabadságának megteremtéséhez.

A Washington központjában működő Kossuth Ház falán, a Kossuth Lajos emléktábla mellett elhelyezett, Fabriczy Kováts Mihályt lóháton ábrázoló dombormű Györfi Sándor karcagi szobrászművész alkotása.

Fabriczy Kováts Mihályra az Egyesült Államokban az amerikai könnyűlovasság megalapítójaként emlékeznek.

A magyar katonatiszt születésének 300. évfordulója alkalmából meghirdetett emlékév Karcagon kezdődött, és vasárnap a dél-karolinai Charleston városában zárul, ahol 1779-ben az amerikai függetlenségi háború egyik ütközetében vesztette életét.

MTI
Címkék:
  • Magyar edzője van (volt) a Fradinak
    Kegyelmi pillanat: újfent magyar adzője van a Ferencváros labdarúgócsapatának. Nagy esély arra, hogy néhány Európa-hírű futballistánk mellett most egy trénerünk is Európa-hírre kapjon, s külön öröm, hogy ezt magyar csapattal teheti meg.
  • Fekete hattyú
    Maga a pedofilbotrány is fekete hattyú volt: teljesen váratlanul robbant be a közéletbe, förgetegszerű tömeghatást váltott ki – nemcsak tömeghatást, hanem politikusi bukást is –, érdemi magyarázata azóta sincs.
  • Az Izrael és a Hamász közötti tűzszünet
    Az izraeli közlések szerint az egyezménynek három szakasza van. Az első szakaszban harminchárom élő túszt, illetve holttestet fognak átadni a Gázai övezetben fogva tartott kilencvennyolc emberből. Gyermekek, nők, ötvenévesnél idősebb férfiak és a fiatal férfiak közül a súlyos egészségi állapotban lévők vannak köztük.
  • A nemzeti azonosság a történelemben gyökerezik
    Harrach Péter kiemelte, az emlékezetpolitika a közéleti tevekénység olyan területe, amelyen nincs helye pártpolitikai küzdelmeknek, mert az identitást és az egységet szolgálja, a múlt értékeit a jelen felelősségének tudatában továbbítja a következő generációnak.
  • A magyar Hold-kutatás sikere
    Az Európai Űrügynökség történelmi szerződést kötött a Puli Space Kft-vel: a világon először holdi kutatási adatokat vásárol egy kereskedelmi holdi küldetés, az Intuitive Machines IM-2 misszió keretén belül.
MTI Hírfelhasználó