„A gyógyszeripar kihasználja a lustaságunkat, restségünket és gyávaságunkat, hogy nem merünk igazán szembenézni a problémáinkkal, hanem a szőnyeg alá söpörjük őket. Ha nehézségünk adódik, rögtön rohanunk az orvoshoz, gyógyszerekkel és táplálékkiegészítőkkel tömjük magunkat, melyek adott esetben további tüneteket okozhatnak, és közben a saját lelki problémánkból sem oldottunk meg semmit. Ezt a folyamatot fordítva kéne végezni. Szerintem erről szól ez az előadás, mely nagyon mélyre ás, miközben humora és könnyedsége is van.” – hangsúlyozza a budapesti Centrál Színház friss premierje, a Mellékhatás egyik főszereplője, Botos Éva. „A szeretet a legerősebb gyógyszer.” – tette hozzá Fehér Tibor.
Connie (Gáspárfalvi Dorka) és Tristan (Fehér Tibor) arra vállalkoznak, hogy némi díjazás fejében részt vesznek egy antidepresszáns tesztelésében. Már az első napokban izzik közöttük a levegő, de gyötri őket a kétely, hogy bontakozó szerelmük valódi vonzalom-e vagy csak a kísérleti pirula mellékhatása. Az sem ismert, hogy melyikük kap esetleg placebót és melyikük valódi gyógyszert.
A helyzetet bonyolítja, hogy a vizsgálatot a zárkózott és labilis pszichiáternő, Lorna James (Botos Éva) vezeti, aki nem hiszi, hogy a depresszió pusztán tablettákkal gyógyítható lenne. Főnöke, Toby (Mertz Tibor) viszont azt vallja, hogy minden kémiai folyamatok eredménye bennünk, és a megfelelő összetételű gyógyszerrel minden gyógyítható. Míg Lorna a két fiatal heves érzelmeiben inkább az összeomlás veszélyétől tart, addig Toby e nem vár eredménytől nagy anyagi hasznot remél.
„Toby szerepe érzelmileg és intellektuálisan is izgalmas feladat. Pályafutásom egyik emlékezetes munkája lehet. Ami viszont az igazi kihívást jelenti, az a standup. Nagyon élvezem, hogy életem során először játszom face to face a közönséggel.” – mondta Mertz Tibor.
„Izgatottan várom, hogy játszhassuk ezt a darabot, mert amellett, hogy szerintem egy igazán szép történet, ahogy két teljesen más környezetből és élethelyzetből érkező fiatal egymásra talál, fontos témát is boncolgat a mentális betegségek és azok kezelése kapcsán.” – nyilatkozta Gáspárfalvi Dorka.
“A Mellékhatás története egy felkavaró vitaindító arról, hogy az egészségügy mennyire veszítette el a legősibb segítségnyújtás gesztusát. A gyógyszeripari kísérletek szélsőséges szituációi nem csak a morált, hanem a szenvedélyes szerelmet is próbára teszik.” – tette hozzá a darab rendezője, Horgas Ádám, aki egyben az előadás látványtervezője is.
A 43 éves Lucy Prebble a kortárs angol drámairodalom kiemelkedő alakja. Számos elismeréssel méltatták: három Primetime Emmy-díjat kapott, jelölték BAFTA-díjra, valamint két Laurence Olivier-díjra. Prebble a The Sugar Syndrome című darabjával debütált 2003-ban, amiért megkapta a a legígéretesebb drámaírónak járó George Devine-díjat. A Mellékhatás (The Effect) című darabját 2012-ben hatalmas sikerrel mutatta be a Londoni Nemzeti Színház, és még abban az évben megnyerte a legjobb drámának járó kritikusok díját. A darab frissített formában 2023-ban a londoni Lyttelton Színházban újra bemutatták, idén pedig a New York-i The Shed tűzte műsorára.
-
Kegyelmi pillanat: újfent magyar adzője van a Ferencváros labdarúgócsapatának. Nagy esély arra, hogy néhány Európa-hírű futballistánk mellett most egy trénerünk is Európa-hírre kapjon, s külön öröm, hogy ezt magyar csapattal teheti meg.
-
Maga a pedofilbotrány is fekete hattyú volt: teljesen váratlanul robbant be a közéletbe, förgetegszerű tömeghatást váltott ki – nemcsak tömeghatást, hanem politikusi bukást is –, érdemi magyarázata azóta sincs.
-
Harrach Péter kiemelte, az emlékezetpolitika a közéleti tevekénység olyan területe, amelyen nincs helye pártpolitikai küzdelmeknek, mert az identitást és az egységet szolgálja, a múlt értékeit a jelen felelősségének tudatában továbbítja a következő generációnak.
-
Az Európai Űrügynökség történelmi szerződést kötött a Puli Space Kft-vel: a világon először holdi kutatási adatokat vásárol egy kereskedelmi holdi küldetés, az Intuitive Machines IM-2 misszió keretén belül.
-
2025-ben a Demján Sándor Program keretében 1 400 milliárd forintos pályázati forrást teszünk elérhetővé a magyar kis- és középvállalkozások támogatására. Idén több mint 300 új beruházás indul a közlekedési infrastruktúra, az oktatás és az egészségügy területén, melyek összköltsége meghaladja a 8 100 milliárd forintot.