Az EU első számú vezetője máig nem tisztázta a Covid-korrupciós gyanút, egy korábbi görög EP-képviselőnél pénzzel telt bőröndöket találtak a belga rendőrök, egy ciprusi EB-biztos bankszámlájára hatalmas pénz ömlött, azóta sem folyik eljárás ellene. Most újabb csontváz dőlt ki a szekrényből.
2024. december 4. 16:42
Didier Reynders, az Európai Bizottság igazságügyért felelős tagja felszólal az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban 2024. november 26-án. MTI/Bodnár Boglárka
A belga hatóságok vizsgálatot indítottak az ország korábbi uniós biztosa, az igazságügyért felelős Didier Reynders ellen – jelentette szerdán a Belga hírügynökség, hozzátéve, hogy a vizsgálat – amelynek tényét a brüsszeli ügyészség megerősítette – pénzmosás gyanújával indult el.
An Schoonjans, az ügyészség egyik munkatársa a sajtónak elmondta, valóban indult ilyen vizsgálat, részleteket azonban nem közölt.
A Belga értesülése szerint a múlt hétig még igazságügyi uniós biztosként, korábban pedig belga külügyminiszterként, miniszterelnök-helyettesként és pénzügyminiszterként is szolgálatot teljesítő Reynderst azzal gyanúsítják, hogy "éveken át készpénzen vett lottószelvényeket, a fogadóirodáktól a bankszámlájára kapott nyereményeket pedig már tisztára mosott pénznek" tekintette.
Reynderst a rendőrség kedd este kihallgatta, a hatóságok pedig több helyen, köztük az otthonában is házkutatást tartottak – közölte a Belga.
Bár Reynders biztosi megbízatása a múlt héten lejárt, az ezen megbízatásához kapcsolódó mentelmi jog megnehezíti az esetleges jogi eljárásokat, így amennyiben az ügyészség tovább kíván lépni, akkor a képviselőházhoz kell benyújtani a mentelmi jog felfüggesztésére irányuló kérelmet – emlékeztet az RTL.be című belga hírportál.
Zsigmond Barna Pál: pénzmosás miatt razziáztak a „jogállamiság belga liberális bajnokánál”
Újabb korrupciós botrány Brüsszelben, a „jogállamiság” belga liberális bajnokánál pénzmosás miatt razziáztak – írta az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkára Facebook-oldalán szerdán.
Zsigmond Barna Pál úgy fogalmazott: egymás után buknak ki a korrupciógyanús ügyek Brüsszelben.
Az államtitkár bejegyzésében arra hívta fel a figyelmet, hogy Ursula von der Leyen uniós bizottsági elnök 20 milliárd eurós „vakcinabiznisze”, Eva Kaili volt EP-alelnök bűnszervezete, illetve a Manfred Weber uniós néppárti vezető körüli korrupciógyanús nyomozások után most Ursula Von der Leyen eddigi igazságügyi biztosáról, a Magyarországot rendszeresen támadó Didier Reyndersről "hullt le a lepel", akinél korrupció és pénzmosás gyanúja miatt tartottak házkutatást.
A volt uniós biztos – a gyanú szerint – a belga nemzeti lottónál trükközött: állítólagos nyereményekkel mosta a pénzt, ami valahogy mindig az ő számláján landolt - írta az államtitkár.
Zsigmond Barna Pál megfogalmazása szerint Didier Reynders már kinevezése előtt is tele volt korrupciógyanús ügyekkel, fegyverkereskedésekben kapott kenőpénzt.
Bejegyzésében az államtitkár kiemelte, hogy Didier Reynders egyike azoknak a – mint fogalmazott – „brüsszeli megmondóknak”, akik Magyarországot támadva rendszeresen jogállamiságról, demokráciáról prédikált, és elérte, hogy politikai nyomásgyakorlásként visszatartsák a Magyarországnak jogosan járó uniós forrásokat.
Mentelmi jog nélkül már nem védett, de a belga törvények szép pajzsként állnak előtte, vádemelés ugyanis csak parlamenti jóváhagyással lehetséges – hangsúlyozta az államtitkár, aki bejegyzését azzal zárta: „ők tanítanak minket jogállamiságra? Európa ennél jobbat érdemel.”
Magyarországon a hálózat működtetői, a birodalom spionjai nem tudnak elbújni; mi lelepleztük őket. Magyarországon annak nevezzük a dolgokat, amik valójában: az ügynököt ügynöknek, a hazafit hazafinak. Ezért gyűlölnek minket, ezért kiáltottak féktelen bosszút a magyarok ellen.
Eddig egymagam álltam ott az útjukban, mint a kínai tankok előtt a Tienanmen téren a híres régi felvételen az egy darab ellenálló kínai, most azonban már 2 millió 200 ezren álltunk itt az úton, és mondtuk azt, hogy erre nem vezet út" - fogalmazott Orbán Viktor.
A Fidesz jelentős előnnyel rendelkezik a fővároson kívül (46 százalék) a Tisza Párttal (38 százalék) szemben. Ez a kormánypárti fölény a községekben (57 százalék) a legnagyobb, ahol Magyar Péter pártját a szavazók kevesebb mint harmada (32 százalék) támogatja. A Tisza Párt szavazói leginkább a nagyobb városokban koncentrálódnak - derül ki a Nézőpont Intézet friss közvélemény-kutatásából.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében - közölte az RTBF belga közszolgálati rádió és televízió internetes oldalán szerdán.