Rasszizmus Európában: magyarok kitelepítése szülőföldjükről
Míg a magyarországi szlovákok önként jelentkezhettek, addig a felvidéki magyarokat kijelölték és erőszakkal telepítették ki. Velük az első vasúti szerelvény 1947. április 12-én indult el - jegyezte meg Szili Katalin.
2025. április 12. 22:35
terrorhaza.hu/fortepan
A kitelepítésre emlékezés segít abban, hogy az utókor soha ne felejtse el, milyen fájdalmas következményekkel járhat, amikor egy közösség bűnössé kikiáltása megfosztja az embereket otthonaiktól, a szülőföldtől - mondta Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó a Felvidékről kitelepített magyarok emléknapja alkalmából tartott rendezvényen szombaton Budapesten.
A Rákóczi Szövetség által szervezett megemlékezésen Szili Katalin közölte, az emléknap arra hívja fel a figyelmet, hogy "ne felejtkezzünk meg azokról a férfiakról és nőkről, gyermekekről, idősekről, akiknek a hontalanság, a fájdalom, az elválasztottság volt osztályrészük".
A miniszterelnöki főtanácsadó úgy vélte, történetük nemcsak egy szomorú múlt része, hanem egy mostanáig ható figyelmeztetés is, hogy a béke, az összetartozás és az emberek közötti megértés sokkal fontosabb, mint bárminemű politikai indíttatású megosztottság.
Rámutatott, hogy az emléknap nemcsak egy történelmi esemény visszaidézése, hanem figyelmeztetés és lehetőség is arra, hogy "tanuljunk a múltból és tisztelettel, méltósággal forduljunk a jövő felé".
Szili Katalin beszédében felidézte a kitelepítéshez vezető folyamat több állomását.
Szólt arról is, míg a magyarországi szlovákok önként jelentkezhettek, addig a felvidéki magyarokat kijelölték és erőszakkal telepítették ki. Velük az első vasúti szerelvény 1947. április 12-én indult el - jegyezte meg.
Kiemelte, hogy a lakosságcsere-egyezmény egyértelműen az őslakos magyarság kiűzetését szolgálta a Felvidékről.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy a kassai kormányprogram részeként közzétett Benes-dekrétumok a kollektív bűnösségükre hivatkozva tették jogfosztottá a felvidéki magyarokat.
Kitért az európai jogrendre is, amelynek szerinte a fundamentuma az emberi méltóság tiszteletben tartása és amellyel összeegyeztethetetlen a kollektív bűnösség elve. Amíg az Európai Unió egy tagállamában a kollektív bűnösséget rögzítő jogszabály a jogrend része lehet, addig hiteltelen az európai közösségtől minden, az emberi jogok és a jogállami alapértékek tekintetében mások irányába megfogalmazott bármilyen kritika - jelentette ki Szili Katalin.
Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke elmondta, hogy 78 évvel ezelőtt indult el a Felvidékről az első szerelvény olyan emberekkel - köztük idősekkel, fiatalokkal, gyerekekkel -, akiknek egyetlen bűnük volt: "magyarul gondolkoztak, magyarul beszéltek és magyarul imádkoztak".
Hozzátette, hogy a kitelepítések miatt több mint 100 ezer magyar ember kényszerült elhagyni szülőföldjét.
Az esemény zárásaként Gubík László, a felvidéki Magyar Szövetség elnöke elmondta: a bűn akkor tetőződik be, amikor elfelejtik, ezért erkölcsi és közösségi kötelesség is emlékezni.
MTI
A történelem ismétli önmagát: az évforduló napján a felvidéki Somorján aranyérmet nyert a bírkózó Losonzi Dávid, a díjkiosztás után a szlovák rendezők a felénél elvágták a magyar Himnuszt.
"Ez feljogosít talán bennünket arra, hogy kerüljük az óvatoskodó megfogalmazást, amit a híradásokban láttam. Nem meghalt, meg kényszersorozás következtében. Agyonverték. Tehát agyonvertek egy magyar állampolgárt, ez a helyzet. És ez egy olyan ügy, amit ki kell vizsgálnunk" szögezte le a kormányfő.
Magyarországon a hálózat működtetői, a birodalom spionjai nem tudnak elbújni; mi lelepleztük őket. Magyarországon annak nevezzük a dolgokat, amik valójában: az ügynököt ügynöknek, a hazafit hazafinak. Ezért gyűlölnek minket, ezért kiáltottak féktelen bosszút a magyarok ellen.
Ez a siker azt jelenti, hogy ha a görögök - akiket a magyar válogatott pénteken legyőzött - érvényesítik a papírformát a vb-újonc horvátokkal szemben, akkor a nemzeti csapat a szerdai utolsó találkozó eredményétől függetlenül csoportelsőként közvetlenül a negyeddöntőbe jut.
Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
Zelenszkij ukrán elnök és Ursula Von der Leyen európai bizottsági elnök arról tárgyal, hogyan lehetne kikerülni a magyar vétót Ukrajna uniós tagságával kapcsolatban. "Kár a gőzért! Sehogy. Inkább arról tárgyaljanak, hogy a kényszersorozások során senki ne haljon meg!" – írta ezzel kapcsolatban Orbán Viktor.