A hágai NATO-csúcstalálkozóra érkezve Orbán Viktor hangsúlyozta: az, hogy az Egyesült Államok elnöke a józan ész embere, azt jelenti, hogy az új háborúk lerövidülnek, a régi háborúk pedig "kifogynak az üzemanyagból", ami Donald Trump tevékenységének a következménye.
2025. június 25. 21:07
A Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök nyilatkozik a sajtó képviselőinek, amint megérkezik a NATO-tagországok kétnapos csúcsértekezletének második napi ülésére Hágában 2025. június 25-én. MTI/Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály/Fischer Zoltán
Sokkal jobbnak értékelte a szerdai hágai NATO-csúcsot az egy évvel ezelőttihez képest Orbán Viktor miniszterelnök a Patrióta csatornának adott interjújában, amelyben azt mondta: a csúcstalálkozón győztek, csatát nyertek azok az országok, amelyek nem Ukrajnával, hanem a NATO megerősítésével akartak foglalkozni.
A kormányfő úgy értékelt: az egy évvel ezelőtti NATO-csúcs Washingtonban teljes tévútra lépett, mert az a találkozó Ukrajnáról szólt, és nem arról, hogy a NATO magát hogyan tegye erősebbé.
"Ez most megfordult. Azt is mondhatnám, hogy győztünk, igaz csak egy csatát nyertünk, nem a háborút" - fogalmazott, hozzátéve: most felülkerekedtek azok az országok, amelyek nem akartak foglalkozni Ukrajnával, mondván, hogy Ukrajna nem tagja a NATO-nak, ezért nem kell meghívni az ukrán elnököt, és nem is kell erről a témáról beszélni.
Jelezte: a záródokumentumba se került be erről szinte semmi.
Hangsúlyozta: felülkerekedtek azok, akik azt mondták, hogy a NATO-csúcson arról kell beszélni, hogy lesz Európa erősebb.
"Mi a győztes csapatban voltunk a mai napon" - mondta, megjegyezve, hogy bár a magyar virtus is sokat ér, de úgy könnyebb nyerni, ha az Egyesült Államok elnöke is a "mi táborunkban van". Az amerikai elnök és Magyarország mellett ide sorolta a török elnököt, az albánokat és a horvátokokat is.
Felhívta a figyelmet arra is: a NATO-csúcson az európaiak továbbra is háborúpárti, ukránpárti álláspontot képviseltek, holott értékelése szerint Ukrajna nem erősíti, hanem éppen ellenkezőleg, kockáztatja Európa biztonságát.
Orbán Viktor arra figyelmeztetett: csütörtökön a brüsszeli EU-csúcson "nehéz menet" lesz, mert "ott úgy kell csatáznunk, hogy nincs velünk az amerikai elnök."
Úgy értékelt: az európaiak folytatni akarják a háborút, és a csütörtöki EU-csúcson majd Volodimir Zelenszkij ukrán elnök jelenlétében ezt meg is erősítik majd, ezért ott a békepártiaknak ügyesen kell majd manőverezniük.
Arról, hogy a csúcstalálkozón a NATO-tagok megerősítették azt a megállapodást, hogy a következő tíz évben, 2035-re GDP-jük öt százalékát védelemre és biztonságra fordítják, a miniszterelnök azt mondta: Magyarország ezt azzal a feltétellel tudja teljesíteni, hogy Európai Uniónak át kell alakítania a költségvetési szabályozási rendszerét. Emlékeztetett: ma van az unióban egy költségvetési szabályozás, amely megmondja például, hogy mit és hogyan lehet elszámolni és mekkora lehet a hiány, ezt pedig a pénzpiacokon komolyan veszik, ez alapján minősítik az országokat, állapítják meg a hitelképességet.
Értékelése szerint uniónak nagyobb teret kell adnia a tagállamoknak, és akkor ki lehet gazdálkodni az 5 százalékos GDP-arányos honvédelmi fejlesztést.
Arra is felhívta a figyelmet: Magyarország előnyben van, hiszen már 2016-2017-ben megindította a haderőfejlesztést a németekkel együttműködésben. Magyarország hadiipara jobb állapotban van, fölkészültebb, és nemcsak kiadást jelent a számunkra, hanem majd bevételt is jelenteni fog, tehát nem könnyen, de meg lehet csinálni ezt az 5 százalékot - értékelt a kormányfő.
Jelezte: Magyarországnak rengeteg dolgot kell még pótolnia. "Sokat dolgoztunk az elmúlt 15 évben, de még a következő 10 évre is bőven maradt munka" - fogalmazott, hozzátéve, hogy Magyarországnak foglalkoznia kell a közlekedés fejlesztésével, az egészségüggyel, az oktatással és a hadsereggel is, ezért nem egyszerű dolog előteremteni egy magasabb katonai költségvetés fedezetét.
Figyelmeztetett: ha ukránbarát kormány lenne Magyarországon, akkor ezt a pénzt nem Magyarországra költené, hanem Ukrajnába vinné. Azonban nemzeti kormányunk van, így ezt az 5 százalékot úgy fogjuk felhasználni hadiipari fejlesztésre, hogy a hangsúly nem a hadin, hanem az iparin lesz, azaz a magyar ipar egy extra lökést kap ebből a pénzből - mondta a miniszterelnök.
Orbán Viktor arról is beszámolt, hogy Donald Trump amerikai elnökkel és Recep Tayyip Erdogan török elnökkel külön is áttekintettek "néhány nehezebb biztonsági kérdést" a holland király által adott keddi vacsorát megelőzően.
Elmondta: Magyarország nevében üdvözölte az amerikai elnök visszatérését, és jelezte, hogy folytatják az együttműködést, illetve megerősítette azt az álláspontját, hogy Európának az orosz-ukrán háború ügyében teljes mellszélességgel támogatnia kell az amerikai elnök békekezdeményezését.
Hangsúlyozta: rajta kívül alig van olyan európai vezető, aki ne rúgott volna bele a Donald Trumpba, amikor még ellenzékben volt, így ez "okoz némi nehézséget" az ilyen csúcstalálkozókon. Ezzel szemben ők régi barátként tudták üdvözölni egymást az amerikai elnökkel, akit már 2015-16 óta támogattak. Így nem volt olyan rossz mondat, amit hirtelen el kellett volna feledtetni - mondta.
Orbán Viktor hangsúlyozta: Magyarország egy hűséges ország, egy lojális nemzet, ahol a barát barát marad, amíg arra méltatlanná nem válik, ezzel szemben Nyugat-Európában üzleti jellegű a politikai kultúra.
Az USA-elnök a józan ész elnöke
A nemzetközi rend a józan észen alapul és az Egyesült Államok elnöke a józan ész embere, amit az is bizonyít, ahogyan Donald Trump az Izrael és Irán közötti konfliktust is kezelte - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök Hágában szerdán.
A hágai NATO-csúcstalálkozóra érkezve Orbán Viktor hangsúlyozta: az, hogy az Egyesült Államok elnöke a józan ész embere, azt jelenti, hogy az új háborúk lerövidülnek, a régi háborúk pedig "kifogynak az üzemanyagból", ami Donald Trump tevékenységének a következménye.
Kérdésre válaszolva a kormányfő kijelentette: az igazi fenyegetés Európára nézve nem biztonsági jellegű. A legnagyobb fenyegetést Európára jelenleg a versenyképesség elvesztése jelenti. Ez az igazi fenyegetés - húzta alá Orbán Viktor.
"A valódi fenyegetés gazdasági jellegű, az, hogy elveszítjük a versenyképességünket a globális kereskedelemben. Ez a mi problémánk"
- fogalmazott.
A kormányfő kérdésre válaszolva kifejtette, annak ellenére, hogy a NATO-csúcsok zárónyilatkozataiban Oroszország fenyegetésként szerepel, "Oroszország nem jelent számottevő fenyegetést. Mi sokkal erősebbek vagyunk".
A NATO-csúcstalálkozón elfogadni tervezett azon kötelezettségvállalással kapcsolatban, amely értelmében a tagállamok bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat, Orbán Viktor azt mondta: noha nem könnyű, "képesek vagyunk rá".
Megvalósításához az Európai Unió költségvetési szabályozásának teljes kiszámítását meg kell változtatni - magyarázta. Amennyiben a jelenlegi szabályozást megtartják, az Európai Unióban senki sem lesz képes teljesíteni az 5 százalékos célt. "Mindent újra kell számolnunk más módszerrel. Ebben az esetben meg tudjuk csinálni" - emelte ki a miniszterelnök.
Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban feltett kérdésre válaszolva a miniszterelnök azt mondta: "a NATO-nak semmi keresnivalója Ukrajnában". Ukrajna nem tagja a NATO-nak, ahogy Oroszország sem. "Az én dolgom, hogy ez úgy maradjon, ahogy van" - tette hozzá érkezési beszédében Orbán Viktor.
Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
Bóka János hangsúlyozta, Magyarország Európa bástyája volt akkor, ahogyan most is az. Magyarország Európát és az európai kereszténységet védte akkor, ahogyan védi ma is. Magyarország és a magyarok akkor is azért küzdöttek, hogy megmaradjanak és megmaradhassanak annak, akik.
Vizes vb - Az olaszok legyőzésével négy között a női vízilabda-válogatott:
A mieink 12-9-re legyőzték az olasz csapatot a szingapúri világbajnokság szombati negyeddöntőjében.
Betlehem a magyar küldöttség második érmét szerezte a szingapúri világbajnokságon, nagyjából másfél órával korábban ugyanebben a versenyszámban párja, Fábián Bettina harmadik volt.