Bólya Boglárka: Brüsszel hallgat a lengyelországi jogsértésekről, a "Tusk-modellt" Magyarországon is végre akarják hajtani
Brüsszel hallgat a lengyelországi jogsértésekről, kettős mércét alkalmaz a konzervatív kormányokkal szemben, és minden jel szerint a "Tusk-modellt" Magyarországon is végre akarják hajtani - jelentette ki Bólya Boglárka, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának miniszteri biztosa csütörtökön Varsóban.
2025. július 17. 17:04
Bólya Boglárka telefonon az MTI-vel közölte: a Patrióták európai pártcsalád kezdeményezésére létrejött Szabadság és Demokrácia Bizottság küldöttsége tagjaként tett kétnapos látogatást Lengyelországban, ahol Donald Tusk kormányának intézkedéseit vizsgálták, meghallgatva az érintett feleket - az alkotmányos, jogász, civil szervezetek képviselőit, valamint magánszemélyeket is.
"Kimondhatjuk, hogy a Tusk-kormány a jogállamiság nevében számolja fel a jogállamiságot", intézkedései "komoly aggályokat vetnek fel" a jogállamiság tiszteletben tartása, a demokratikus intézmények zavartalan működése, az igazságszolgáltatás függetlensége, valamint a szólásszabadság és a médiapluralizmus tiszteletben tartása kapcsán - fogalmazott a miniszteri biztos.
A találkozók során elhangzott beszámolók "ijesztő és sötét képet festenek a lengyel állapotokról" - mondta el Bólya Boglárka. "Úgy tűnik, hogy a Tusk-kormány jelenleg egy alkotmányellenesen működő, antidemokratikus rezsim kiépítésén dolgozik, és a kommunista idők módszereivel igyekszik megfélemlíteni a patrióta, szuverenista erőket" - tette hozzá.
Sokkolónak nevezte, hogy az Európai Unió intézményei "mindeközben látványosan hallgatnak", Brüsszel nem indít vizsgálatokat a Tusk-kormány ellen, és "nem fenyegeti őket pénzügyi szankciókkal, ahogy ezt a korábbi konzervatív lengyel kormány idején tette".
"Ez a kettős mérce aláássa az uniós intézmények hitelességét, és azt a benyomást kelti, hogy a jogállamiság védelme csupán politikai, ideológiai eszköz a brüsszeli elit kezében" - szögezte le Bólya Boglárka.
Sorolva a lengyel kormány "magukért beszélő" intézkedéseit, kiemelte: a lengyel kormány 2023-ban, a hivatalba lépését követően "elkezdte a bírák és az ügyészek ellehetetlenítését", Adam Bodnar új igazságügyi miniszter akkor leváltotta Dariusz Barski államügyészt, amely lépésnek a jogellenességét a lengyel legfelső bíróság és az alkotmánybíróság és kimondta. A kormány azonban nem ismeri el az alkotmánybíróság és a legfelsőbb bíróság egy részének a döntéseit, és "ajánlásaik figyelmen kívül hagyásával kormányoz" - mondta el a biztos.
Közölte: a látogatás során több szereplő is arról számolt be, hogy a kormány "szándékosan akadályozza a bírói állások betöltését", így már többszáz hely maradt betöltetlen. Az előző kormány idején, 2018 után kinevezett, "újbíráknak" bélyegzett bírókat pedig "elmozdították és lefokozták", ami által "súlyosan sérül a bíróságok és az igazságszolgáltatás függetlensége".
Bólya Boglárka felidézte továbbá: a kormány egyik első intézkedése az volt, hogy "a lengyel állami médiát törvénytelenül és erőszakosan átvették".
Említette a Magyarországon menedékjogot kapott Marcin Romanowski korábbi igazságügyiminiszter-helyettes esetét is, rámutatva: az ellenzéki képviselőt az őt megillető mentelmi jog mellőzésével vették őrizetbe.
A miniszteri biztos két volt lengyel köztisztviselő letartóztatására is utalt. Ők "embertelen bánásmódnak voltak kitéve" - fogalmazott, felidézve: ez ügyben a lengyel ombudsman több esetben is jogsértést állapított meg a hatóságok részéről.
Lengyelországban "hadjárat indult a konzervatív, családbarát modellt támogató szervezetek ellen is", mégpedig "megfélemlítés és pénzügyi kivéreztetés formájában" - sorolta Bólya Boglárka.
"Minden jel arra mutat, hogy Brüsszel a Tusk-modellt kívánja Magyarországon is végrehajtani egy brüsszeli bábkormány hatalomra juttatásával", az uniós vezetés célja, hogy "felülírják a magyar emberek demokratikus döntéseit, és felszámolják a szuverenitáspárti kormányzást" - jelentette ki a miniszteri biztos.
A magyar kormány azonban "ezt nem fogja hagyni, nem fogja hagyni, hogy Brüsszel külföldi érdekeket szolgáló politikai forgatókönyvet valósítson meg Magyarországon" - hangsúlyozta.
Hozzátette: ő maga a Patrioták képviseletében "eltökélt abban, hogy minden európai fórumon felemelje a szavát a nemzeti szuverenitás és a jogállamiság védelmében", és felhívja a figyelmet a Brüsszel által alkalmazott kettős mércére. A Patrióták hivatalos állásfoglalást is kiadnak a lengyelországi helyzetről - jelentette be a Bólya Boglárka.
Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
Magyarországon a hálózat működtetői, a birodalom spionjai nem tudnak elbújni; mi lelepleztük őket. Magyarországon annak nevezzük a dolgokat, amik valójában: az ügynököt ügynöknek, a hazafit hazafinak. Ezért gyűlölnek minket, ezért kiáltottak féktelen bosszút a magyarok ellen.
Brüsszel hallgat a lengyelországi jogsértésekről, kettős mércét alkalmaz a konzervatív kormányokkal szemben, és minden jel szerint a "Tusk-modellt" Magyarországon is végre akarják hajtani - jelentette ki Bólya Boglárka, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának miniszteri biztosa csütörtökön Varsóban.
Hölvényi György kereszténydemokrata európai parlamenti képviselő a közösségi oldalán osztotta meg gondolatait az ukrajnai kényszersorozás során agyonvert Sebestyén József esetével kapcsolatban.
Gulyás Gergely minden magyar politikai erőt arra szólított fel, hogy ítélje el az Európai Bizottság költségvetés-tervezetét, mert aki ebben a formában ezt a költségvetést támogatja, "annak Ukrajna fontosabb, mint Magyarország".