Magán egészségbiztosítás családoknak: milyen szempontokat érdemes figyelembe venni?
Egy magán egészségbiztosítás megléte hatalmas könnyebbséget jelenthet a mindennapok során, épp ezért kulcsfontosságú, hogy pontosan ismerjük a konstrukció legfőbb tulajdonságait.
2025. július 22. 18:04
Hazánk társadalombiztosítási rendszere évről évre egyre nagyobb kihívásokkal néz szembe, ennek főként demográfiai okai vannak. A születésszám fokozatosan csökken, míg a várható élettartam ezzel szemben növekszik, így aztán arányaiban kevesebb pénz jut a különféle ellátásokra, legyen szó nyugdíjról, vagy épp az egészségügyről. Ennek következtében fokozatosan nagyobb hangsúlyt kap a magánorvosi ellátás szerepe, ám ez igen költséges is lehet. Szerencsére létezik megfelelő eszköz, amellyel kiszámíthatóvá tehető a folyamat. A családi magán egészségbiztosítás Grantis útmutató pedig hasznos segítséget nyújt abban, hogy miképp is válasszunk a saját magunk és szeretteink igényeihez legjobban illeszkedő szolgáltatást.

A magán egészségbiztosítás működése

Amikor valamilyen egészségügyi problémánk támad, a legfontosabb, hogy minél előbb hathatós segítséget kapjunk. Sajnos az állami rendszer rendkívül túlterhelt és ez nem csupán a szolgáltatás minőségén érhető tetten, de nem ritkán komoly várólistákkal is szembesülhetünk. Ilyenkor a legcélravezetőbb megoldást a privát ellátás jelenti, ám ez akár komoly kiadásokkal is járhat. Az ebből fakadó problémák könnyedén megelőzhetők egy magán egészségbiztosítás megkötésével. Ez a konstrukció egyszerű szerkezettel bír és működése jól kiszámítható. Amikor valamilyen panaszunk támad, azt jeleznünk kell a biztosító munkatársának, aki ezt követően intéz nekünk egy időpontot a szükséges vizsgálatra, kezelésre. Nekünk csak meg kell jelennünk, más tennivalónk nincs, hiszen a felmerülő költségeket a szolgáltató és a pénzintézet közvetlenül, egymás közt rendezik. Ez az úgynevezett szolgáltatásfinanszírozó módozat, amely a legelterjedtebb változat. Emellett létezik összegfinanszírozó alternatíva is (ezt ismerjük betegbiztosítás néven), ám ennél nekünk kell intézkedni és emiatt piaci áron kapjuk meg az ellátást, így aztán nem véletlenül az előbbi konstrukció a jóval elterjedtebb.

Egyéni, céges, vagy családi egészségbiztosítás? Melyiket válasszuk?

A legideálisabb megoldás kiválasztásakor az egyik legkardinálisabb kérdést az jelenti, kikre szeretnénk kiterjeszteni a védelmet. Ha csak saját magunkra, úgy aránylag egyszerű a helyzet, hiszen ilyenkor a magán egészségbiztosítás lesz majd a befutó. Némileg összetettebb a dolog, ha szeretteinket is megóvnánk. Szerencsére a családi módozat szinte minden szolgáltatónál elérhető, ráadásul általában kedvezőbb is az egy főre levetített költsége. Ma már egyre több munkahelyen érhető el a céges biztosítás is, rendszerint béren kívüli juttatás formájában. Amennyiben van lehetőségünk ezt igénybe venni, feltétlenül éljünk vele, hiszen ennek díjait a munkáltató fizeti, és gyakorta a családtagokat is bevonhatjuk a védelembe. Ezeket a lehetőségeket tehát mindenképp mérlegeljük, mielőtt még döntenénk. Ugyancsak lényeges szempont, hogy milyen vizsgálatokra, kezelésekre nyújt védelmet az adott szolgáltatás. Bár ebben nem tapasztalható túl nagy szórás, a kiegészítő lehetőségeket nagyon alaposan meg kell vizsgálni, hiszen vész esetén azok megléte óriási könnyebbséget jelenthet. Jól látszik tehát, hogy több lehetőség is a rendelkezésünkre áll, amikor a magán egészségbiztosítás kötéséről van szó. Ezért a legbölcsebb, amit tehetünk, hogy még a kezdet kezdetén kikérjük egy független pénzügyi tanácsadó segítségét. Ha így teszünk, biztosak lehetünk benne, hogy végül a legmegfelelőbb csomag mellett határozunk majd.
 
Szponzorált tartalom
  • Erdők és műanyagok
    Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
  • Egy távoli, hiteltelen „bíróság" ítéleteinek vetnék alá a társadalmat
    Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
MTI Hírfelhasználó