Román elnökválasztás - Kelemen Hunor: a tét a magyarellenes jelölt legyőzése
Az RMDSZ-elnök emlékeztetett rá, hogy az RMDSZ és a kormánypártok közös államfőjelöltje Crin Antonescu, akit soknemzetiségű vidékről származó, alapvetően konzervatív beállítottságú, tapasztalt, a magyarokat, a kisebbségi közösségeket tisztelő politikusként jellemzett.
2025. május 4. 11:47
Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke leadja szavazatát a megismételt romániai elnökválasztás első fordulójában a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégiumban kialakított szavazókörzetben 2025. május 4-én. MTI/Kiss Gábor
A megismételt romániai elnökválasztás vasárnap zajló első fordulójának tétje az, hogy lesz-e olyan jelölt a második fordulóban, aki képes legyőzni azt a George Simiont, akinek a győzelme semmi jót nem ígérne az erdélyi magyaroknak - mondta a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke a Kossuth rádió vasárnapi újság című műsorában.
George Simion az úzvölgyi katonai temető meggyalázásával kezdte karrierjét, pártjának, az AUR-nek ma "20 százalék fölötti frakciója" van a parlamentben, sikere az elnökválasztáson a magyarok szempontjából brutális visszalépést jelentene, olyat, mintha "legalább 35 évet visszaugranánk a történelemben".
Kitért arra, hogy az AUR-nek, az SOS-nek és a POT-nek összesen "33 százaléka van a román parlamentben". Ezen szélsőséges pártok programja az első pillanattól arra épült, hogy nincs szükség magyar iskolákra, kizárólag vegyes iskolák működhetnek, nincs szükség a magyar nyelvhasználatára a közigazgatásban, és nincs szükség etnikai képviseletre a parlamentben.
A közvélemény-kutatások és a diaszpórából érkező hírek alapján Kelemen Hunor attól tart, hogy Simion eredménye közelebb lesz a 40, mint a 30 százalékhoz. Úgy látja, a szavazók így akarják büntetni az előző évek kormányzatait, politikai pártjait, de - fűzte hozzá - egy ilyen eredményben ott van egy nagyon erős magyarellenes réteg is.
Az RMDSZ-elnök emlékeztetett rá, hogy az RMDSZ és a kormánypártok közös államfőjelöltje Crin Antonescu, akit soknemzetiségű vidékről származó, alapvetően konzervatív beállítottságú, tapasztalt, a magyarokat, a kisebbségi közösségeket tisztelő politikusként jellemzett.
"Két alkalommal is Székelyföldön kampányolt, az egyedüli jelöltként egyébként, aki nem félt és nem rettegett attól, hogy szavazatokat veszít, hogy ha elmegy Székelyföldre. Volt Hargita megyében, Kovászna megyében, Maros megyében, és olyan üzeneteket fogalmazott meg, amelyek egyértelműen azt bizonyítják, azt mondják, hogy ő a magyar közösséget nemcsak tiszteli, hanem az identitáshoz kapcsolódó törvényeket, intézményrendszereket is megtartani, megerősíteni akarja, és a román-magyar viszonyt javítani szeretné" - tette hozzá Kelemen Hunor.
Azt mondta, "a magyar közösség vele jól jár, a magyar közösség vele nem fog veszíteni, és én bízom benne, hogy a második fordulóban ő lesz ott", "össze tudja gyűjteni, össze tudja fogni a társadalomnak azokat az erőit, akik képesek lesznek az elnökválasztáson őt megválasztani".
Az RMDSZ elnöke a választók mozgósításáról azt mondta, már december végétől, január elejétől "beleálltak a kampányba", mert érezték és a mai napig érzik, milyen veszély van és "még mindig megtörténhet egy olyan fordulat", amire nem számítanak.
Úgy érzi, mozgósítani tudták a magyar közösséget, és megmozdult a román közösség is - tette hozzá.
Kelemen Hunor úgy becsülte, hogy a választásra jogosult magyarok 57-60 százaléka vesz részt a választáson, és a románok is hasonló százalékban járulnak az urnák elé.
Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
Számos nyomásgyakorló szervezetet támogatnak a forrásból, hazánkban többek között a Magyar Helsinki Bizottság, a Menedék - Migránsokat Segítő Egyesület és a Szubjektív Értékek Alapítvány is részesült a pénzekből.
Oroszország ukrajnai háborúja ürügyként szolgál arra, hogy az Európai Uniót a vezetése a béke, demokrácia és jólét ígéretéből a háború, a diktatúra és az elszegényedés valóságává alakítsa - leplezte le a brüsszei szélsősőg valódi tervét Kövér László.
Varga Zsolt együttese a harmadik negyed közepén már hat góllal is vezetett, s egy rövid kihagyást leszámítva gyakorlatilag végig a kezében tartotta az összecsapást.