Szent László királynak állít emléket a jegybank új érméje
Az idei kibocsátási program legértékesebb darabjaiként állítanak emléket Szent László magyar királynak (1077-1095), aki igazságos uralkodóként megerősítette a keresztény államot és jelentős törvényeket hozott, amelyek a magántulajdon és az egyházszervezet védelmét szolgálták.
2025. június 27. 20:26
mnb
Szent László királynak állít emléket a Magyar Nemzeti Bank (MNB) idei érmekibocsátási programjának legkülönlegesebb darabja - olvasható az MNB MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.
Mint írják, a pénteken megjelenő emlékérmék 500 ezer forint névértékű, egy unciás színarany, 20 ezer forint névértékű, egy unciás színezüst és 3 ezer forint névértékű színesfém változatait az Országépítő királyok Árpád dinasztiájából című sorozat részeként bocsátják ki.
A közleményben kiemelik, hogy az alacsony példányszámban (500 darab) megjelenő arany érmék az idei kibocsátási program legértékesebb darabjaiként állítanak emléket Szent László magyar királynak (1077-1095), aki igazságos uralkodóként megerősítette a keresztény államot és jelentős törvényeket hozott, amelyek a magántulajdon és az egyházszervezet védelmét szolgálták.
Uralkodása alatt sikeresen védte az országot a besenyő és kun külső támadásoktól, ezzel másfél évszázadra megerősítve az ország keleti határait.
I. Lászlót 1192-ben avatták szentté, öröksége a középkori magyar államiság egyik pillére. Az emlékérmét az Országépítő királyok Árpád dinasztiájából című sorozat harmadik részeként bocsátja ki az MNB a 2021-ben megjelent Szent István király és 2023-ban kibocsátott I. András érmék mellett.
A közlemény szerint a Szent László király emlékérmék elsődleges szerepe az ismeretterjesztés, a mindennapi fizetési forgalomban való használatuk kerülendő. A rajtuk szereplő névérték az érmék gyűjtői értékének megőrzését szolgálja.
mnb
Az arany, ezüst és a színesfém változat azonos érmeképpel jelenik meg, értékjelzésükben eltérve. Az érmék előoldala Szent László egyik ezüst dénárjának részletét jeleníti meg, amelyen az uralkodó sematikus portréja látható, míg a hátoldal a lovagkirály hermájának félprofilból ábrázolt részletét ábrázolja.
A korhű forrásmotívumokon alapuló emlékérméket Tóth Zoltán ötvös iparművész tervezte.
További részletek az érmékről az MNB honlapján olvashatók.
Magyarországon a hálózat működtetői, a birodalom spionjai nem tudnak elbújni; mi lelepleztük őket. Magyarországon annak nevezzük a dolgokat, amik valójában: az ügynököt ügynöknek, a hazafit hazafinak. Ezért gyűlölnek minket, ezért kiáltottak féktelen bosszút a magyarok ellen.
Eddig egymagam álltam ott az útjukban, mint a kínai tankok előtt a Tienanmen téren a híres régi felvételen az egy darab ellenálló kínai, most azonban már 2 millió 200 ezren álltunk itt az úton, és mondtuk azt, hogy erre nem vezet út" - fogalmazott Orbán Viktor.
Családi, baráti kapcsolatait rendkívül fontosnak látja abban a folyamatban, amelyben a legmagasabbra eljutott - ezt is elmondta Kapu Tibor, a harmadik magyar űrhajós a vele készült interjúban.
A homoszexuálisok menetéről is véleményt formált a kormányfő a TV2-nek adott interjúban. Orbán Viktor arra a kérdésre, hogy mit gondol a Pride-on történtekről, úgy válaszolt: nem volt ott, úgyhogy a szemtanúk hitelességével nem tud erről beszámolni. Mi a "fészkes fenét is kerestem volna én ott" - jegyezte meg.
Azt írja, hogy a titkosszolgálatokat is be kell vetni a magyarok ellen, együttműködve újságírókkal. "Független és elfogulatlan arcélét nem oly szigorúan őrizve a végén odaveti: ha Magyarország háborút akar az EU-val, hát kapjon egyet" - idézte a brüsszeli szélsőségest Dömötör Csaba.