Kelemen Hunor: mindenkinek meg kell értenie a választás tétjét
2024. november 11. 14:00

A romániai választáson erős hangja lesz a magyar közösségnek – jelentette ki Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke, államfőjelöltje hétfőn a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában. Húsz év után rendeznek egy időben Romániában parlamenti és államfőválasztást. Az elnökválasztás pedig meg fogja határozni a parlamenti választást, mert az alkotmányos jogkörökön túl ilyen a megválasztott elnök politikai súlya – közölte a politikus.

Kelemen Hunor elmondta, az RMDSZ az ország minden választókerületében állított jelölteket. A parlamenti választáson minimális az átszavazás a magyar és a román nemzetiségű választók között. Az elnökválasztáson azonban előfordul, hogy a választók az alapján voksolnak, hogy kit látnának szívesen a második fordulóban – tette hozzá. Az RMDSZ elnöke hangsúlyozta, aki magyar emberként a liberálisok jelöltjét juttatná a második fordulóba, az arra szavaz, hogy a tíz éve az elnöki posztot betöltő Klaus Johannis politikája folytatódjon. Aki pedig a progresszívok jelöltjére voksol, az az újramegyésítés tervét támogatja, amelyet a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) küldött be a parlamentbe.

Kelemen Hunor kiemelte, a kampány során sikerült megszólítania a magyarságot, a párt üzenetei a teljes társadalom számára megoldást kínálnak a legégetőbb problémákra, amelyek közül a népesedés kérdését nevezte a legfontosabbnak a politikus. Az elnökjelölt azt mondta, a választás első fordulójában a román nemzetiségűek voksaira is számít. Egy román választót idézett, aki úgy fogalmazott, az első fordulóban megengedheti magának a szabadságot, hogy a jó jelöltre, valaki mellett szavazzon, a másodikban úgyis valaki ellen kell voksolnia.

Úgy látja, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője, George Simion nem tudja megnyerni az elnökválasztást. Ha bekerül a második fordulóba, az annyit jelent, hogy felhúzza pártját a parlamenti választásokon. A magyarság anyanyelv- és szimbólumhasználati jogát még az igazságszolgáltatás eszközeivel is támadó pártnak a jelenleginél sokkal erősebb frakciója lesz a parlamentben, 25 százalék körüli eredményt elérve a fő ellenzéki erővé válhat - közölte. Kelemen Hunor szerint december 1-jén a román szélsőségesek ellen sok magyar szavazattal kell felvenni a harcot.

A tavaszi voksoláson nagyon jó mozgósítással sikerült a magyarságnak arányain felül biztosítania önkormányzati pozícióit, az európai parlamenti választáson is 6,5 százalékot kapott. Ha mindenki megérti a választás tétjét, akkor a magyarság parlamenti jelenléte nincs veszélyben – jelentette ki a pártelnök. A népességfogyásról azt mondta, arra megoldást kell találni, mert ma még az 1,15 milliós romániai magyarság egy országnyi közösséget jelent, ami összevethető a balti országok népességével. Meg kell találni azokat a közpolitikai programokat, amelyek lehetővé teszik az életfeltételek javítását, a gazdaság erősödését, támogatni kell a családokat és a gyermekvállalást. Meg kell teremteni a feltételeket ahhoz, hogy visszatérjenek a szülőföldjükre azok, akik elmentek – mondta Kelemen Hunor.

MTI
Címkék:
  • Brüsszel diktatúrára tör
    Országainkra az Egyesült Nemzetek Szervezetének ügynökségei is nyomást gyakorolnak. Az ENSZ Nőkkel Szembeni Megkülönböztetés Felszámolásával Foglalkozó Bizottságának jelentése tavaly augusztusban megállapította, hogy a születendő élet védelme Lengyelországban a nők diszkriminációját és az emberi jogok megsértését jelenti.
  • Amikor a klíma lufi kipukkad
    Az amerikai elnökválasztás óta a „main-stream” módosulni látszik. Erre utal, hogy a nagy bankok egymással versenyezve hagyják el a Net-Zero límakartellt, és csoportosítják át a befektetéseiket a sokat szidott fosszilis energia bizniszbe. És ez bizony nagy baj, mert ha nem csurog a pénz a dekarbonizációra és a zöld energia programokra, akkor ez a hajó el fog süllyedni.
  • Akciók az információs hadviselésben
    Sajnos lesz elegendő erejük, hogy megvédjék az alvilági módszerekkel dolgozó, álhírgyártó „kollégáikat” – utal a szélsőbaloldali sajtóhálózatra Bánó Attila.
  • Orwell új világa
    Probléma lehet még a háborús hisztéria folyamatos fenntartása. Egyetlen szuper birodalom esetén ugyanis gondot okozhat, hogy nincs kivel háborúzni. Ki kell találni ezért olyan globális veszedelmeket, amelyek indokolttá teszik a rendkívüli állapot folyamatos fenntartását, szükség esetén pl. utazási korlátozások és/vagy kijárási tilalmak bevezetését, gázálarc vagy szájmaszk kötelező hordását, stb.
  • Botrányos dolgok Lengyelországban
    "Ha egy konzervatív, patrióta kormány tizedennyi gaztettet követne el, akkor Brüsszelben már az összes létező jogállamisági eljárást elindították volna, így viszont, hogy mindezt egy Brüsszelnek feltétlen hűséges kormány teszi, senki egy rossz szót sem szól" - hangsúlyozta Szijjártó Péter.
MTI Hírfelhasználó