Olaszországban kormány- és Izrael-ellenes megmozdulásokká változtak az eredetileg az oktatási reform miatt rendezett diáktüntetések, amelyek résztvevői összecsaptak a rendőrökkel is pénteken. Giorgia Meloni miniszterelnök “elfogadhatatlan erőszakról” írt közösségi oldalán a történtekkel kapcsolatban.
A Rómában az oktatási minisztériumhoz vonuló fiatalok menetének élén “A fasiszták és cionisták kormánya ellen” feliratú transzparenssel haladtak.
A harmincöt városban rendezett diákmegmozdulást eredetileg az oktatási reformért, a tanuláshoz való jogért, az iskolai támogatási rendszer fenntartásáért hirdették meg baloldali és szélsőbaloldali ifjúsági szervezetek, gimnáziumi és egyetemi hallgatói önkormányzatok a november 17-én tartott diáknap alkalmából.
A demonstráció azonban végül a No Meloni Day jelszót kapta.
Utcai harcok is zajlottak Torinóban, ahol a diákok menetéből kivált négyszáz fős csoport összecsapott a rendőrökkel a városi rendőrkapitányság épülete előtt.
Később az egyetemi vezetés és a RAI közszolgálati média épületéhez vonultak, és betörtek a torinói Mozi Múzeumba.
A biztonsági gyűrűt biztosító rendőrökre zászlórudakkal, füstbombákkal támadtak rá. Megrohamozták az ismert amerikai gyorsétteremlánc egyik üzletét, mivel a tüntetők szerint együttműködik Izraellel. Tizenöt rendőr sebesült meg.
A fiatalok három ujjukat a magasba tartva úgy csináltak, mintha egy lövésre kész fegyvert tartanának. Ez a gesztus a hetvenes évekből, az úgynevezett ólomévekből ismert, amikor az Autonomia Operaia nevű szélsőbaloldali mozgalom ezzel a kézmozdulattal hirdette az állam elleni fegyveres harcot.
A pénteki tüntetéseken elégették a Giuseppe Valditara oktatási minisztert ábrázoló rongybábut, és piros színű festékkel festették be a kormánypárti politikusok - Giorgia Meloni, a Liga pártot vezető Matteo Salvini, a Hajrá Olaszországot vezető Antonio Tajani, Matteo Piantedosi belügyminiszter, valamint a legnagyobb ellenzéki erő, a Demokrata Párt (PD) főtitkára, Elly Schlein fényképét. Elégették a Confindustria gyáriparos szövetség plakátjait is.
Ancona városában a tüntetők “Építsünk új ellenzéket, szabadítsuk meg az országot, döntsük meg a kormányt!” szlogennel vonultak fel.
A közösségi oldalán reagáló Giorgia Meloni “elfogadhatatlan erőszakról” írt. Szolidaritását fejezte ki a rendfenntartó erők tagjaival. A baloldali pártokra utalva hangoztatta,hogy egyetlen politikai oldalnak sem szabad támogatnia vagy igazolnia a súlyos és az olasz demokráciához méltatlan cselekedeteket.
Elly Schlein a Demokrata Párt nevében szolidaritásáról biztosította a megsebesült rendőröket.
“A tüntetéshez való jogot sosem szabad összekeverni a másokkal szembeni agresszióval. Az erőszak nem tolerálható, de az erőszakot sem lehet politikai eszközként kihasználni főleg azok részéről, akik kormányon vannak” - hangsúlyozta a baloldali politikus.
-
Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
-
Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
-
"Ha a hollandok gyorsabban akarnak futballozni, akkor nekünk is gyorsabban kell futni. - válaszolt viccesen a pénteki sajtótájékoztatón az MTI-nek Willi Orbán. - De komolyra fordítva a szót, ugyanúgy kompaktnak kell lennünk csapatként. Az a célunk, hogy ugyanolyan jól védekezzünk, mint azt Budapesten tettük".
-
Emberi és keresztényi szempontok alapján is véget kell vetni a háborúnak. De van egy másik, egy magyar érv is: "nekünk ez a háború a zsebünk szempontjából, a gazdaságunk, a jövedelmünk, az életszínvonalunk szempontjából egy istencsapása" – fogalmazott a kormányfő.
-
Súlyos ellentmondást jelez a „Soros-ügynöközés” is. Ebből ugyanis az a döbbenetes következtetés vonható le, hogy Magyar Péternek a „Soros-ügynökökről” is meg lehet a véleménye, miközben elfogadja a támogatásukat – leplezi le a szélsőséget Bánó Attila.