A demográfiai válság megoldása
2024. november 28. 15:06

A kohéziós politika érdemben hozzájárulhat a demográfiai válság és a versenyképességi problémák megoldásához is az Európai Unióban - jelentette ki csütörtökön Brüsszelben Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter.

EU-elnökség - Navracsics Tibor tájékoztatója a kohéziós tanácsülés előtt

Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter újságíróknak nyilatkozik a kohéziós tanácsülés előtt Brüsszelben 2024. november 28-án. MTI/Purger Tamás

A tárcavezető az EU-tagországok kohéziós témákkal foglalkozó tanácsülését megelőző sajtónyilatkozatában elmondta: a magyar uniós elnökség hat hónapját három, a kohéziós politika szempontjából is alapvető fontosságú dokumentum határozta meg: az Európai Bizottság kilencedik kohéziós jelentése, illetve az Enrico Letta, valamint Mario Draghi által jegyzett, a versenyképességről szóló jelentések.

Rámutatott arra, hogy mindhárom jelentés kitért az Európai Unión belüli területek közötti különbségek csökkentésére, valamint kiemelte, hogy - miként az a mostani tanácsi következtetésben is meg fog jelenni - "alapvető fontosságú a kapcsolat a kohézió, a versenyképesség és a demográfiai folyamatok között".

Ez utóbbira kitérve az Európát sújtó demográfiai válságra hívta fel a figyelmet, példaként az elöregedő társadalmakat, valamint a vidéki térségek elnéptelenedését említette, továbbá felhívta a figyelmet az úgynevezett "agyelszívás" jelenségére is, amelynek lényege, hogy a déli és keleti tagállamokból sok fiatal és tehetséges ember az EU központi területeire vándorol.

Navracsics Tibor elmondta, hogy az ülésen ezen három kérdésről egyeztetnek, illetve számba veszik e kedvezőtlen folyamatok megállításának lehetőségeit.

Aláhúzta: a bevándorlás - akár legális, akár illegális - nem orvosolhatja a problémákat, ehelyett, mint mondta, hosszú távú megoldásokban kell gondolkozni.

"Ehhez szükség van a családpolitika eszköztárára, infrastruktúrateremtésre, a leszakadó térségek támogatására, az oktatási rendszer fejlesztésére és a közlekedési infrastruktúra korszerűsítésére"
- jelentette ki.

Mint mondta, az ülésen a tagállamok képviselői által tett javaslatok alapján igyekeznek összeállítani egy olyan szakpolitikát, amely lehetővé teszi, hogy a kohéziós politika érdemben hozzájáruljon a demográfiai válság és a versenyképességi problémák megoldásához, ugyanis, mint azt kiemelte, "szoros összefüggés van a versenyképesség és a kohézió között".

"Minél összetartóbb egy társadalom, minél kisebbek a szociális és a területi különbségek, annál kevesebb energiát és anyagi erőforrást kell fordítani a leszakadó társadalmi csoportok és térségek felzárkóztatására, annál több mehet a versenyképesség megerősítésére" -mutatott rá.

"Alapvető fontosságú az is, hogy más uniós tagállamok leszakadó térségeinek felzárkóztatásában részt vegyünk, és segítsük őket a tapasztalatainkkal" - tette hozzá.

Elmondta, a magyar elnökség erre az otthoni szakpolitikában már bevált megoldásokat kínál, példaként pedig a többi között a családpolitikát említette, amelyre uniós szinten is komoly érdeklődés mutatkozik.

MTi
Címkék:
  • Bandung árnyékában
    Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
  • Ezt a harcot még nem vívtuk meg
    Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
  • Keresztény civilek a kétélű fegyverről
    A „civil parlament” ülését Harrach Péter, az MKDSZ elnöke nyitotta meg, hangsúlyozva, hogy az MI máris beláthatatlan változásokat hozott. „Félni kell az MI-től? Nem, de az embertől igen” – jelentette ki a kereszténydemokrata politikus, aki ennek kapcsán a katolikus egyház társadalmi tanítását is felidézte.
  • A háborús veszély nagyobb, mint valaha
    Az Egyesült Államokban január 20-tól új elnöki adminisztráció lép hivatalba, az addig hátralévő szűk két hónapban úgy tűnik, hogy a még hivatalban lévő demokrata adminisztráció, illetve az európai országok vezetésének egy része mindent megtesz annak érdekében, hogy a háború eszkalációjának veszélyét növelje.
  • A kereszténydemokrácia a jó ügyeket szolgálja
    - Az európai és a magyar kultúra a kereszténység alapjaira épült, ez határozza meg írott és íratlan szabályainkat, együttélési normáinkat, ennek szellemében éljük a mindennapjainkat, akkor is, ha sokan nem vallásosak – rögzíti Szelezsán György.
MTI Hírfelhasználó