Varsó a fegyvergyáros elit zsebét tömné meg pénzzel
2025. január 13. 21:18

A fegyveripart kell az európai gazdaság hajtómotorjává tenni, ez fontos támogatást jelentene az Oroszország ellen harcoló Ukrajnának is - jelentette ki Wladyslaw Kosiniak-Kamysz lengyel kormányfőhelyettes, nemzetvédelmi miniszter hétfőn a Varsó melletti Helenówban megtartott többoldalú miniszteri találkozón.

A tárgyaláson részt vett Sébastien Lecornu francia, Boris Pistorius német és Guido Crosetto olasz védelmi miniszter, valamint Luke Pollard, a fegyveres erőkért felelős brit védelmi államtitkár is.

A résztvevők megerősítették az Ukrajnának nyújtandó támogatást, az ukrán katonák kiképzésének folytatását - számolt be a tárgyalásokat követő közös sajtóértekezleten Kosiniak-Kamysz.

Megvitatták az EU és Ukrajna közötti együttműködést a fegyvergyártási kapacitások növelési lehetőségei terén is - mondta el a lengyel politikus.

A fegyveriparnak "az európai (nemzeti) gazdaságok hajtómotorjává kell válnia" - szorgalmazta Kosiniak-Kamysz. Hozzátette: az idei évnek "a fegyveripar fellendülésének esztendejévé kell válnia" Európában.
Úgy ítélte meg: a fegyvergyártás az alapja lehet az Európai Unió és a négy éve kivált Egyesült Királyság közötti együttműködés szorosabbá tételének is.

Boris Pistorius kijelentette: el kell érni, hogy Ukrajna a felszereltsége révén "az erő pozíciójából cselekedjen". Az Ukrajnába irányuló szállítások mellett az ukrán fegyveripar az a "döntő tényező, amelyet támogatni kell a beszerzések finanszírozásával" - húzta alá a német miniszter.

Újságírói kérdésre válaszolva megerősítette: a német hadsereg készleteiben lévő amerikai Patriot-rendszereket már januárban telepítik Kelet-Lengyelországban, az Ukrajnába irányuló külföldi szállítások csomópontjaként szolgáló Rzeszów-Jasionka repülőtér védelmére.

Sébastien Lecornu, utalva Donald Trump megválasztott amerikai elnök jövő heti hivatalba lépésére, aggodalmát fejezte ki, hogy csökkenni fog az Egyesült Államok hozzájárulása az európai védelemhez. Ezért fontos a NATO által a GDP 2 százalékos szintjén előírt védelmi kiadások jobb összehangolása, valamint az európai piac mélyebb szolidaritása a fegyvergyártás terén - jelentette ki Lecornu.

Guido Crosetto fontosnak nevezte, hogy megszüntessék a "bürokratikus akadályokat" az európai államok fegyvergyártó ágazatai között. A védelmi kiadásoknak a GDP 5 százalékos szintjére emelése - amelyet Trump vetett fel - a piac túltelítődését és következésképpen a kapacitások fokozatos csökkentését eredményezheti - vélekedett Crosetto.

Luke Pollard leszögezte: az ukrajnai háború hatására megerősödött a brit-francia-német együttműködés.

A miniszterek az úgynevezett E-5 formátumban találkoztak. Az előző brit-francia-lengyel-német-olasz védelmi miniszteri egyeztetést novemberben tartották meg Berlinben, a következő találkozót Párizsban szervezik - jelentette be Kosiniak-Kamysz.

mti
Címkék:
  • Győztünk!
    A rivális Triha ötödik találatával zárkózott fel ismét egy gólra, majd egy rossz átadást lefülelve ismét ő tört kapura, és ki is használta a ziccert (9-9). Bő egy perccel a vége előtt fórt kapott a magyar válogatott, Rybanska használta ki a lehetőséget, eldöntve ezzel a meccset.
  • Orbán Balázs: Újraosztás zajlik a világban
    A világban jelenleg nagy változások vannak folyamatban, "újraosztás zajlik", aminek több látható jele is van. Ide tartozik például, hogy másfélszer annyit költ a világ fegyverkezésre, mint húsz évvel ezelőtt, továbbá, hogy egyre több a háborús konfliktus, tíz év alatt ötszörösére nőtt a kereskedelmi korlátozások száma, a globális migrációs folyamatoknak pedig már csaknem 300 millió ember része - sorolta Orbán Balázs.
  • Vizet a tájba – A Tökös-csatorna is tartalékolja a vízkészletet
    Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, a környékbeli gazdák és önkormányzatok nevében mondott köszönetet a kormányzati és szakmai erőfeszítésekért, amelyek lehetővé tették a „Vizet a tájba” program megvalósítását. Mint fogalmazott, az elmúlt évtizedek feszült várakozása után végre megszületett az a szakmai és költségvetési döntés, amelynek köszönhetően „újra élhet” a Homokhátság.
MTI Hírfelhasználó