Róma után Debrecenben látható az Eredet című kiállítás
2025. február 7. 15:41
Róma után Magyarországon először Debrecenben, a Modern és Kortárs Művészeti Központban (MODEM) látható szombattól az Eredet című kiállítás, amely 12 kortárs magyar művész Mózes öt könyvéről szóló alkotásait mutatja be.
Vizi Kata, a MODEM ügyvezető igazgatója a tárlatot bemutató pénteki sajtóeseményen felidézte, hogy 12 művészt kért fel Kovács Levente műgyűjtő és Petrányi Zsolt kurátor arra, fogalmazzák meg kortárs nyelven azt, mit jelentenek nekik a mózesi történetek, illetve milyen viszonyuk lehet az embereknek ma az Ószövetség tanításaihoz.
Petrányi Zsolt a tárlat kurátora kifejtette, hogy a kiállítás azért is izgalmas, mert átalakuló világunkban olyan szövegeket olvashatunk újra, amelyek az emberiség eredettörténetéről szólnak.
Hozzátette: a kiállításra először négy olyan művészt hívtak meg, akikről biztosan tudták, hogy vállalják a felkérést, és ők ajánlottak még alkotókat a tárlathoz. A művészek - Asztalos Zsolt, Chilf Mária, Czene Márta, Gerhes Gábor, Július Gyula, Magyarósi Éva, Mátrai Erik, Rácmolnár Sándor, Szabó Eszter, Uray-Szépfalvi Ágnes, Wechter Ákos és Zellei Boglárka Éva - a hosszú előkészítő munka során rendszeresen konzultáltak Zsengellér József teológus professzorral a minél hitelesebb végeredmény érdekében.
Az Ószövetség szövegcentrikus, míg az Újszövetség inkább narratív, képekkel gazdagított - mutatott rá Petrányi Zsolt, kiemelve, hogy pont ezért volt nehéz dolguk az alkotóknak, akik a teremtéstörténettel kezdve egészen az ígéret földjére érkezésig vezetik el a látogatót, olyan témákat is bemutatva, mint a nők szerepe a bibliai történésekben.
A kiállítás megnyitóját egy, már a jövőt boncolgató konferencia előzi meg Human 2.0 - A transzhumanizmus esztétikája címmel, a Méliusz Juhász Péter Könyvtár, a MODEM, a Techno Lab Debrecen, valamint a Könyvtár- és Információtudományi Társaság közös szervezésében a MODEM-ben pénteken.
Kovács Béla Lóránt, a Méliusz Juhász Péter Könyvtár igazgatója, a Könyvtár- és Információtudományi Társaság elnöke elmondta, hogy a társaság már negyedik alkalommal szervez a múzeumban ilyen jellegű eseményt, amelynek célja a tanulás. A társaság szeretne nyitni a társművészetek felé, éppen ezért valósul meg ez konferencia, hogy inspirációt nyújtson, hogyan lehet a technológiát akár az irodalomban vagy a képzőművészetekben használni.
Weiler Péter képzőművész a konferenciával kapcsolatban elmondta, hogy reméli, hagyomány lesz belőle, és választ kapnak az érdeklődők arra, mit jelent a művészetek szempontjából a transzhumanizmus.
Az Eredet című kiállítást április 20-ig láthatja a közönség a MODEM-ben.
"Ez feljogosít talán bennünket arra, hogy kerüljük az óvatoskodó megfogalmazást, amit a híradásokban láttam. Nem meghalt, meg kényszersorozás következtében. Agyonverték. Tehát agyonvertek egy magyar állampolgárt, ez a helyzet. És ez egy olyan ügy, amit ki kell vizsgálnunk" szögezte le a kormányfő.
Magyarországon a hálózat működtetői, a birodalom spionjai nem tudnak elbújni; mi lelepleztük őket. Magyarországon annak nevezzük a dolgokat, amik valójában: az ügynököt ügynöknek, a hazafit hazafinak. Ezért gyűlölnek minket, ezért kiáltottak féktelen bosszút a magyarok ellen.
Zelenszkij ukrán elnök és Ursula Von der Leyen európai bizottsági elnök arról tárgyal, hogyan lehetne kikerülni a magyar vétót Ukrajna uniós tagságával kapcsolatban. "Kár a gőzért! Sehogy. Inkább arról tárgyaljanak, hogy a kényszersorozások során senki ne haljon meg!" – írta ezzel kapcsolatban Orbán Viktor.
"Egy olyan olimpia hasznára válna Magyarországnak, amely nem jár sportberuházással, hanem infrastrukturális fejlődést hoz a városnak. Hiszek abban, hogy lehet egyszer egy olyan nagy ügy, amelyért mindenki összefog és hasznot hoz az országnak. Fejlesztésekben, lélekben, mindenben. Egy olimpiát ilyennek tartok" - fogalmazott Gyulay.
A vezérkari főnök kiemelte: a legfontosabb, hogy a katonák legyenek lojálisak, hűek bajtársaikhoz, parancsnokaikhoz, a Magyar Honvédség céljaihoz, a nemzethez.