Kiberbiztonsági tanszék alakult a pécsi egyetemen
2025. március 12. 12:26

Hálózati és kiberbiztonsági tanszék alakult a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karán (PTE MIK). A kar a jövőben kiberbiztonsági szakmérnöki képzés elindítását is tervezi - tájékoztatta a baranyai felsőoktatási intézmény szerdán az MTI-t.

A PTE közleményében emlékeztettek arra, hogy az egyetem műszaki karán évek óta kiemelt figyelmet fordítanak a kiberbiztonsággal kapcsolatos ismeretek oktatására, amelynek eredményeként számos nemzetközi versenyen értek el kiváló helyezést a hallgatók.

A PTE MIK Hálózati és Kiberbiztonsági Tanszéken oktatott tantárgyak a számítógép-hálózatokhoz, a telekommunikációs hálózatokhoz és az informatikai biztonsághoz, a kiberbiztonsághoz kapcsolódnak, és a tanszék részeként kialakítanak egy új labort is, ahol a műhelymunka mellett új feladatok elvégzésére és kutatások indítására is mód nyílik.

A kar a jövőben kiberbiztonsági szakmérnöki képzés elindítását is tervezi, illetve felmenő rendszerben akár a kiberbiztonsági mesterképzésre is megvan a potenciál - jelezték a közleményben.

A mesterséges intelligencia és a kiberbiztonság már most és várhatóan az elkövetkezendő években is a legkeresettebb területek közé tartoznak majd, hiszen hihetetlen mennyiségű adatot, információt tárolunk és kezel az emberiség informatikai rendszerekben, amelyek ugyanúgy védelemre szorulnak, mint a fizikai világban meglévő értéktárgyaink.

Az elmúlt években világszerte számos kibertámadás bénította meg a közlekedést vagy a bankrendszerek működését, de egy-egy weblap feltörése is millió dolláros károkat okozhatott tulajdonosának.

A jövő - de már a jelen - egyik legkeresettebb informatikai szakemberei a kiberbiztonsággal foglalkozó mérnökök lesznek, akik fő feladata a számítógéprendszerek és -hálózatok ellen irányuló kibertámadások megelőzése és a védekezés lesz - indokolták a tanszék létrehozását a kommünikében.

MTI
Címkék:
  • Tiszta vizet a fejekbe!
    Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
MTI Hírfelhasználó