Az Európai Parlamentre a jelenlegi formájában semmi szükség
2025. március 19. 23:50
Az Európai Parlamentre (EP) a jelenlegi formájában semmi szükség, mert nem látja el jól a feladatát - mondta a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke, volt köztársasági elnök a Károli Szabadegyetem szerda esti előadásán Budapesten.
Áder Jánost Trócsányi László, a Károli Gáspár Református Egyetem rektora kérdezte mint politikust, köztársasági elnököt, valamint a környezettudatosságot elkötelezetten képviselő embert.
Arra a kérdésére, miért nem lett kormánytag 1998-ban, azt válaszolta, szándékosan döntött úgy, hogy inkább az Országgyűlés elnöki pozícióját vállalja el, mert így volt ideje pártszervezéssel is foglalkozni.
Már akkor Orbán Viktor miniszterelnök töltötte be a Fidesz elnöki tisztségét, de sok ideje nem volt a párttal foglalkozni, viszont nem akarták ugyanazt a hibát elkövetni, amit az MDF, miszerint minden hadra fogható, tapasztalatot szerzett embert beszippant a kormányzati munka, a párt pedig "magára marad és ebek harmincadjára kerül" - fogalmazott.
Európai parlamenti képviselőként szerzett tapasztalatairól Áder János azt mondta, ő kívülről egészen mást gondolt az EP-ről, mint amit látott. Azt gondolta ugyanis, hogy kulturáltabb lesz a hangnem, de még a magyar parlamentnél is lejjebb volt a színvonal, és azóta csak rosszabb lett a helyzet - jegyezte meg.
Arra a kérdésre, hogy mennyire népszerű az Európai Unió (EU), Áder János azt válaszolta, nem a népszerűség a kérdés, hanem a hatékonyság, az, hogy jól látja-e el a feladatát, és ebből a szempontból a "tendencia riasztó", az EP-re pedig "ebben a formában semmi szükség nincs".
Felidézett egy esetet, miszerint a tiszai ciánkatasztrófa után sikerült elfogadtatni az EP-vel egy határozatjavaslatot a cianidos bányászati technológia betiltásáról. Miután az EP elfogadta, továbbküldte az Európai Bizottságnak, azóta viszont nem történt semmi - számolt be róla.
Arra a felvetésre, hogy köztársasági elnökként két ciklus alatt 45 törvényt vétózott meg, a volt államfő úgy reagált, hogy ő "nyílt lapokkal játszott", és már az elején megmondta: ha száz jó törvényt kap, akkor százat aláír, ha száz rosszat, akkor százat visszaküld.
A mérce csak az volt, mit mond az alkotmány és mit mondanak a jogszabályok - mutatott rá.
A kegyelmezési gyakorlatról úgy fogalmazott: látni kell, hogy minden ügy mögött egy ember, egy sors, egy élethelyzet van, ezért értelmetlenek a statisztikák arról, ki hány esetben adott kegyelmet.
A kegyelem arról szól: bár lehet, hogy jogilag mindenki helyes döntést hozott, de vannak olyan - magánéleti, egészségi, szociális - szempontok, amelyek mérlegelése után - elfogadva az igazságszolgáltatás helyes döntését - mégis érdemes kegyelmet adni - magyarázta Áder János.
Közölte azt is, hogy tíz év alatt mintegy hatezer kegyelmi ügy volt előtte, és némelyikről többórás vitát folytattak.
Áder János a Károli Szabadegyetem pódiumbeszélgetésén
A környezetvédelemmel kapcsolatban az ENSZ klímakonferenciájáról (COP) esett szó, amelyről azt mondta, "alkalmatlan dolog, politikai turistáskodás", a problémák megoldásához ugyanis nem visz közelebb.
Véleménye szerint a G7-országoknak kellene összeülniük és megállapodniuk.
Áder János végül megjegyezte azt is, hogy nemcsak a három legfontosabb erőforrás - levegő, víz, termőföld - szennyezését kellene elkerülni, hanem a szellemi környezetszennyezést is.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Felszállt a fehér füst, a konklávé csütörtöki harmadik szavazása sikeres volt, Robert Prevost amerikai bíboros lett a katolikus egyház 267. pápája XIV. Leó néven.
Ma mindennél fontosabb, hogy újra béke legyen: az európai jövőt nem áldozhatjuk fel a háborús készülődés oltárán – hangsúlyozta a KDNP európai parlamenti képviselője csütörtökön közösségi oldalán, adta tájékoztatásul a Kdnp.hu.
A DK-s Vadai Ágnes kérdéseire való válaszolás már szokásszerűen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes mindennapjai részévé vált. Talán még egy hét sem telt az előző levélváltásuk óta (amiről itt számoltunk be), de máris itt az újabb kérdés. Vadainak vagy fel sem tűnik, hogy a hangulatkeltő kérdéseivel nem a kormányt, a kereszténydemokratákat, hanem a keresztény, hívő embereket, a felekezeteket, jelen esetben konkrétan a Magyar Katolikus Egyházat támadja, vagy direkt ez a célja.