A Nemzeti Színház és a Mongol Nemzeti Dráma Színház hosszú távú kulturális együttműködést indít, amelynek célja a két ország színházi kultúrájának kölcsönös gazdagítása, közös előadások létrehozása, valamint a szakmai és oktatási kapcsolatok elmélyítése - közölte a Nemzeti Színház pénteken az MTI-vel.
A budapesti teátrum közleménye szerint az erről szóló együttműködési megállapodást pénteken írta alá Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója, valamint Naranbaatar Namnan, a Mongol Nemzeti Dráma Színház igazgatója.
A megállapodás alapján a felek szoros szakmai kapcsolatot építenek ki, tudás- és tapasztalatcserét folytatnak, közösen vesznek részt nemzetközi fesztiválokon, konferenciákon, valamint támogatják az egyetemi hallgatók cseréjét is - írták, hozzátéve:
"ez a különleges együttműködés új távlatokat nyit a kelet- és közép-európai színházi kapcsolatokban, és erősíti a kulturális párbeszédet Mongólia és Magyarország között".
A közös célok zászlóshajója egy nagyszabású koprodukció lesz: 2027-ben bemutatják az Attila című előadást - emelték ki a közleményben.
A mongol társulat a 12. Madách Nemzetközi Színházi Találkozóra (MITEM - Madách International Theatre Meeting) érkezett Magyarországra, pénteken és szombaton este a Nemzeti Színház nagyszínpadán mutatja be Az Ég fia című előadást. A Hun Birodalom megalakulásának 2220. évfordulójára készült nagyszabású produkció a MITEM nyitó előadása lesz.
A Nemzeti Színház tájékoztatása szerint a mongol társulat már korábban megérkezett Magyarországra, és tagjait a közös múlt kapcsolódási pontjait is kereső kirándulásra vitték kedden Kaposmérőre, Kassai Lajos lovasíjász birtokára, ahol bepillantást nyerhettek egy modern nomád mindennapjaiba.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Ahogy most itthon, úgy Isztambulban is három-négy perc leforgása alatt két gólt kaptunk. Ez azt jelenti, hogy letörünk egy bekapott gólnál. Korábbról nem is emlékszem, hogy történt-e ilyen. Nem szabad vert seregként elkönyvelni a bekapott gólt, elvégre még most is volt hátra hatvan perc.
A búcsúvételi szertartást követően a koporsót autón viszik a Szent Péter-tértől körülbelül öt kilométerre lévő római Santa Maria Maggiore-bazilikáig. A koporsót szállító autón kívül néhány további autó alkotja majd a menetet, bennük bíborosok, valamint az egyházfő közeli munkatársai és segítői foglalnak majd helyet.
Simicskó István szerint "a papság gyalázásával, a hívők megalázásával és az egyház elleni gyűlölet tudatos szításával egy 21. századi keresztényüldözésbe kezdtek".
Szánthó Miklós kitért arra, is Romanowski ellen "büntetőeljárásnak álcázott koncepciós per indult hazájában", de az Interpol nemrég visszautasította a lengyel ügyészség kérését, és nem volt hajlandó körözés alá vonni.