Lemondott a román miniszterelnök
2025. május 5. 19:48

Bejelentette lemondását és a bukaresti kormánykoalíció felbomlását hétfőn Marcel Ciolacu román szociáldemokrata (PSD) miniszterelnök, miután a kormánykoalíció államfőjelöltje, Crin Antonescu nem jutott be a megismételt román elnökválasztás második fordulójába.

Ciolacu a Szociáldemokrata Párt (PSD) hétfő délutáni gyűlése után újságírók előtt nyilatkozva elmondta: úgy értékelték, hogy ezzel meghiúsult a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ) decemberben létrehozott koalíció egyik alapvető célkitűzése, az elnökválasztás vasárnapi első fordulójában pedig szerinte a választók nyilvánvalóvá tették, hogy ennek a koalíciónak, "legalábbis ebben az összetételben" nincs legitimitása.

Hozzátette: a PSD arról is döntött, hogy a választóira bízza, kit támogatnak a május 18-i második fordulóban a két versenyben maradt elnökjelölt, George Simion AUR-elnök és Nicusor Dan bukaresti független főpolgármester közül.
Marcel Ciolacu megerősítette, hogy amíg ő tölti be a PSD elnöki tisztségét, pártja nem fog együtt kormányozni a szélsőségesnek tartott Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR).

Románia új miniszterelnökét várhatóan már a május 18-án megválasztandó új román államelnök fogja kinevezni. Addig a jelenlegi kormány ügyvivőként, korlátozott hatáskörökkel fogja ellátni feladatát, a miniszterelnöki tisztséget pedig a kabinet egyik tagja fogja betölteni, amíg egy új kormány meg nem kapja a bizalmat a parlamenttől.

A magát jobbközép pártként meghatározó, európai néppárti tagsággal rendelkező PNL hétfőn úgy döntött, hogy Nicusor Dant támogatja a román elnökválasztás második fordulójában.

A bukaresti kormányban részt vevő RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor hétfőn videóüzenetben kérte az erdélyi magyar választókat, hogy - Nicusor Danra adott voksukkal - akadályozzák meg egy magyarellenes elnök hatalomra kerülését Romániában.

MTI
Címkék:
  • Tiszta vizet a fejekbe!
    Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
  • Ukrajnát Oroszországgal együtt kell fölvennünk az EU-ba
    Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
MTI Hírfelhasználó