Szentmártoni János ismertette: nyolc éve indult a program és éves szinten tartósan kétezer fölötti a pályázók száma. Tavaly 1785 nyertese volt a Csoóri Sándor Programnak, az elmúlt hét évben több mint 12 ezren pályáztak sikeresen.
2024. április 17. 15:43
Szentmártoni János – MTI/Czeglédi Zsolt
A népművészet közösségmegtartó, a közösségszervező ereje nagyon fontos: ezek a közösségek azok a szigetek, ahol a társadalmunk, a nemzetünk meg tudja vetni a lábát. A Csoóri Sándor Program nemzetmegtartó program - hangsúlyozta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkára az M1 aktuális csatorna szerda reggeli műsorában.
Szentmártoni János ismertette: nyolc éve indult a program és éves szinten tartósan kétezer fölötti a pályázók száma. Tavaly 1785 nyertese volt a Csoóri Sándor Programnak, az elmúlt hét évben több mint 12 ezren pályáztak sikeresen.
Elmondása szerint többszázezer forinttól többmillió forintig lehet nyerni a pályázatokon, attól függően, hogy milyen programra pályázik az adott társulat vagy egyesület: néptánc, népzene vagy tárgyalkotó népművészet kategóriára. A program összkerete 2,5 milliárd forint - tudatta a helyettes államtitkár.
Kiemelte, hogy a tárgyalkotó kategóriának fontos eleme a mester-inas program, amely a tudás, az örökség átadását segíti.
Hangsúlyozta: nemcsak a magyar társulatok és egyesületek pályázhatnak, hanem nemzetiségi csoportok és határon túli magyar szervezetek is.
Szentmártoni János arról is beszélt, hogy az idei pályázatok benyújtására harminc nap áll rendelkezésre a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő EPER-felületén keresztül, az új pályázóknak regisztrálniuk kell. A pályázati időszak júniustól jövő év júliusáig tart. Arról is beszélt, hogy egy pályázó két kategóriában is pályázhat. A pályázók két és fél hónapon belül kapják meg a támogatást - hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
Felidézte, hogy az elmúlt időszakban több néptáncfesztivált is megnyitott, ahol öröm volt látni azokat a fiatalokat, akik a népművészetben, a népzenében szocializálódtak. "Jellem, identitásformáló erővel bír a népművészet, az az alapja minden kultúrának" - hangsúlyozta Szentmártoni János.
A helyettes államtitkár elmondta azt is, hogy a néptánc a legnépszerűbb, mint mondta, a "zászlóshajója ennek a programnak", ezt követik a népzenei együttesek pályázatai, ugyanakkor a tárgyalkotó kategóriák iránt is egyre több fiatal érdeklődik: műhelyek és közösségek teremtődnek ezzel.
"Egyre jobban kapaszkodunk a gyökereinkbe és ehhez a népművészet a legtermészetesebb terepünk" - mondta Szentmártoni János a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában, hozzátéve, hogy a Csoóri Sándor Program ösztönző hatással van a magyar társadalomra és a népművészeinkre.
Mint mondta, a népművészeti értékek és hagyományok ápolása, átörökítése a sokszínűségét adja az európai gazdagságnak. Szentmártoni János hozzátette: Európa ereje a sokszínűségben rejlik.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Felszállt a fehér füst, a konklávé csütörtöki harmadik szavazása sikeres volt, Robert Prevost amerikai bíboros lett a katolikus egyház 267. pápája XIV. Leó néven.
Ma mindennél fontosabb, hogy újra béke legyen: az európai jövőt nem áldozhatjuk fel a háborús készülődés oltárán – hangsúlyozta a KDNP európai parlamenti képviselője csütörtökön közösségi oldalán, adta tájékoztatásul a Kdnp.hu.
A DK-s Vadai Ágnes kérdéseire való válaszolás már szokásszerűen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes mindennapjai részévé vált. Talán még egy hét sem telt az előző levélváltásuk óta (amiről itt számoltunk be), de máris itt az újabb kérdés. Vadainak vagy fel sem tűnik, hogy a hangulatkeltő kérdéseivel nem a kormányt, a kereszténydemokratákat, hanem a keresztény, hívő embereket, a felekezeteket, jelen esetben konkrétan a Magyar Katolikus Egyházat támadja, vagy direkt ez a célja.