Hölvényi György: az európai intézményrendszer mára túlhatalmasodott és szerepet tévesztett
Hölvényi György leszögezte: "Európa minden ellentmondásossága ellenére még mindig a világ legjobb helye, és a következő generációkon fog múlni, hogy ez így is maradjon", ugyanakkor a kontinensen a pénzvilág növekvő befolyása és a liberalizmus térnyerése is szélsőséges.
2025. május 23. 20:33

MTI

Az európai intézményrendszer mára túlterjeszkedett, túlhatalmasodott, szerepet tévesztett, a bürokratikus érdekek olyan nemtelen színterévé vált, amely figyelmen kívül hagyja a nemzeti sajátosságokat - jelentette ki Hölvényi György, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) európai parlamenti (EP) képviselője pénteken Budapesten.

A Szent István Intézet szervezésében megrendezett Schuman-terv ‘75 - Az Európai kereszténydemokrácia múltja, jelene és jövője című konferencia nyítóelőadását tartó, a Patrióták Európáért frakció tagjaként dolgozó kormánypárti politikus egyebek mellett arról beszélt, hogy a 75 évvel ezelőtt Robert Schuman francia külügyminiszter által bemutatott terv olyan dokumentum volt, amely Európa állapotát egy különleges ember szemszögéből mutatja be, hogy mit és hogyan kell rendelni a "közös főhatóság alá", és ma is kérdés az, hogy nemzetek közötti vagy nemzetek feletti Európára van-e szükség.

A KDNP-s képviselő felidézte, hogy a II. világháborút követően szükség volt egy együttműködésre, integrációra, amely az anyagi felépülést és a megbékélést tette lehetővé, és erre ma is szükség van. Robert Schuman fogalmazta meg azt, hogy ezek megvalósításához kellenek az európai intézményrendszerek - emlékeztetett.

Hölvényi György leszögezte: "Európa minden ellentmondásossága ellenére még mindig a világ legjobb helye, és a következő generációkon fog múlni, hogy ez így is maradjon", ugyanakkor a kontinensen a pénzvilág növekvő befolyása és a liberalizmus térnyerése is szélsőséges.

A schumani elvek kulturális és morális értelemben ma is keresendőek - mondta, hozzáfűzve, hogy Európa nemzetközi tekintélye meggyengült, csoportérdekek harca folyik, és bár Európára, együttműködésre szükség van, nem mindegy, hogy milyenre.

Vélekedése szerint ahhoz, hogy előre haladhassunk, vissza kell fordulnunk, és a túlvilági, a keresztény gondolatok nélkül ma sem értelmezhetőek Schuman elképzelései Európáról.

A kereszténydemokrata politikus arra is emlékeztetett, hogy annak idején Robert Schuman is versenyt akart, de egyenlő esélyekkel, és ennek kapcsán azt a kérdést tette fel: vajon van-e ma az EU-ban egyenlő versenyesély.
A húsvétvasárnap elhunyt Ferenc pápa gondolatait felidézve a politikus úgy fogalmazott: a 21. században a pénzügyi szektor uralkodik a politika felett. Szerinte ma Európában igazságosság helyett sok esetben önkényesség és diszkrimináció látható.

Úgy vélekedett, hogy a politikában a keresztényi tanítást szem előtt tartva közvetetten kell megújulni. A világnézeti alapon történő politizálás előtérbe helyezését szorgalmazta.

A folyamatosan megújuló kereszténydemokráciának emberközpontúnak kell lennie - mondta az EP-képviselő, és helytelennek nevezte, ha ez elé más szempontokat helyeznek.

Kiemelte "az Isten által teremtett ember kultúrájának" fontosságát, egyben azt nehezményezte, hogy "a jólét kiiktatta az Istent".
"Nincs más hátra, a fejére állított gondolkodást és cselekvést a talpára kell állítani" - fogalmazott.

Hölvényi György kiemelt fontosságúnak nevezte a keresztények felelősségét, és azt hangoztatta, hogy nem szabad a tömegek masszájába bújni.

Szerinte a kereszténydemokráciának - amely megfogalmazása szerint elsősorban nem pártpolitizálást jelent - jó értelemben véve kell mozgalmi jellegűnek lennie, a közösségekre kell épülnie. Azt mondta: büszke arra, hogy a kereszténydemokrata értékrendű emberek szeretnek együtt lenni, van köztük egyfajta értékazonosság.
Új civilizációs kultúrát kell teremteni, ez azonban az újra felfedezett és megélt egyéni hitet is jelenti - fogalmazott.

Az embernek újra fel kell fedeznie a saját hitét és a párbeszéd szükségességét is, ez pedig reményt adhat a jövőre nézve - hangsúlyozta Hölvényi György.

A rendezvényen részt vevők egyebek mellett arra a kérdésre is keresték a választ, hogy milyen most Európa, és milyennek kellene lennie a 75 évvel ezelőtt bemutatott Schuman-terv és a kereszténydemokrácia alapján.

A konferencián elhangzott, hogy annak idején milyen sok ellenállás övezte a Schuman-terv bevezetését, amely ugyanakkor a több évszázados német-francia ellenségeskedés után borítékolta a megbékélést, ez pedig a mai turbulens időszakban különösen aktuális.

Érdemes elképzelni, mit gondolna Robert Schuman, ha ma közöttünk lenne, és végigsétálna Berlin vagy Párizs utcáin egy olyan időszakban, amikor Európában a szociális jólét is elillanóban van, amikor népessége folyamatosan csökken, ahol a keresztény tanítások nemcsak gúny tárgyát képezik, hanem a keresztények egyre inkább üldöztetést is szenvednek - mondta Máthé Zsuzsa, a rendezvényt szervező Szent István Intézet igazgatója.

MTI
Címkék:
  • Erdők és műanyagok
    Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
  • Egy távoli, hiteltelen „bíróság" ítéleteinek vetnék alá a társadalmat
    Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
  • Regejárás a Misztrállal Nagymaroson - Videó
    A XXIV. Regejáró Misztrál-fesztivált tartották Nagymaroson. A Kossuth-díjas együttes az egyik legnemesebb magyar hagyományt alkotta és tölti meg élettel évről évre.
  • Harrach Péter: A komfortos jelen
    A boldog békeidőben, amikor sürgető aktualitások hiányában elgondolkodhattunk hosszútávú nemzeti sorskérdéseinkről, határozott véleményem volt, hogy első helyre a demográfiai problémát kell tennünk. Azóta a sorskérdés-versenybe újabbak is beneveztek. Olyanok, amelyek talán nem hosszútávúak, de erőteljesek. Ilyen a szomszédunkban dúló háború és mindaz, ami ehhez kapcsolódik. Reméljük, előbb-utóbb minden tartozékával együtt kiesik a versenyből. Egy komoly kihívó még maradt, a szuverenitás kérdése. Az évszázadok során ezt a küzdelmet úgy megszoktuk, hogy jelenlétét már észre sem vesszük - írja Harrach Péter, a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség elnöke, az mkdsz.hu-n megjelent cikkében.
  • Soltész Miklós: mi, magyarok szeretjük a fiatalokat, a sportot, és tiszteljük a kereszténységet
    Az egy hétig tartó sporteseményen, amelyet Budapesten rendeztek a Katolikus Iskolák Diáksportszövetségének szervezésében, a kormány támogatásával, mintegy 750 gimnazista korú sportoló vett részt 3 kontinens 15 országából. A fiatalok hat sportágban - asztalitenisz, atlétika, futsal, kosárlabda, röplabda, úszás - mérhették össze tudásukat.
MTI Hírfelhasználó