Az egyik legnagyobb magyar tudós, aki emberfeletti erőfeszítéseket tett népünk eredetének felkutatásáért.
wikipedia
Kőrös, Háromszék, 1784. ápr. 4. - Dardzsiling, India, 1842. ápr. 11. Szülőhelye utóbb vette fel nagy szülöttjének tisztelegve a Csomakőrös nevet.
Felfedező, orientalista, a tibeti nyelv első európai kutatója, a tibetisztika megalapítója. A magyarok őshazájának egyik első kutatója.
A nagyenyedi kollégiumban tanult, majd ösztöndíjjal a göttingeni egyetemen 1815-1818 között folytatta tanulmányait, nyelveket tanult: török, arab és angol nyelvet.
Göttingenben ahol mint hallgató lakott a Wender Str 31-ben, emléktábla hirdeti emlékét.
Szobra szülőfalujában – wikipedia
Itt határozta el, hogy felkutatja a magyarok őshazáját. Ujgur területre akart eljutni, feltételezve a magyar-ujgur rokonságot. Útja előtt számos nyelvet tanult meg.
Latin, görög, német, román és angol nyelven kívül a héber, arab és perzsa nyelvet is, valamint szláv nyelveket.
Egyiptomon, Szírián és Perzsián keresztül eljutott Indiába. Itt brit támogatással a tibeti nyelvet tanulmányozta egy helyi láma segítségével. Sokéves munkával igen nehéz körülmények között élve elkészítette nemzetközi jelentőségű nagy munkáját, a tibeti nyelv első nyelvtanát és szótárát, amelyet Calcuttában adtak ki 1834-ben.
1833-ban a Magyar Tudományos Akadémia elődjének, a Magyar Tudós Társaságnak levelező tagjává választották. (E jeles társaság 1840-ben vette fel az akadémia nevet.)
A sírja előtti emlékmű – wikipedia
1842-ben Tibetbe indult, mocsári láz gyötri, nem jutott el, mert út közben Dardzsilingben meghalt. Èszak-Indiában, angol temetőben, Darjeelingben nyugszik
Stein Aurel mepróbálta útját rekonstruálni.
Aszkéta módon élt, különbözö tibeti kolostorokban fordult meg.
Amikor meghalt, ládája, amely munkásságat tartalmazta, idők során – állítólag – eltűnt.
Prof. Dr. em Makovitzky József (Univ. Heidelberg es Freiburg i. Br.)
-
Jelen van az ortodox kereszténység és a dél-amerikai római kereszténység. Jelen van az iszlám. Jelen van Kína és annak afrikai gondozott államai. Jelen van a hindu civilizáció.
-
Brutális, kíméletlen szellemi rombolás kell ahhoz, hogy egy kultúra ezt a képességét elveszítse s az adott népet, nemzetet elveszejtse. Nálunk ez az elveszejtés 1900-ban kezdődött.
-
Orbán Viktor felidézte: a múlt heti budapesti informális EU-csúcson az európai vezetők egy új nyilatkozatot fogadtak el a versenyképességről, ami az EU klímaügyi megközelítését is alakítani fogja.
-
Semjén Zsolt az amerikai elnökválasztásról azt mondta, Donald Trump győzelme a normális Amerikába vetett hitet adta vissza, általa a józan ész és a normális emberi értékrend állhat helyre.
-
A szociális munka alapja a humánus értékrend, a közösség iránti felelősség, és a szolidaritás, és ezen értékek jegyében dolgoznak a magyar szociális munkások, akik hivatásukkal és szakértelmükkel számos életet érintenek, segítenek és változtatnak meg – írja Simicskó István.