Fogadta a kanadai miniszterelnököt a brit uralkodó
2025. március 17. 23:55
Fogadta hétfőn Londonban Mark Carney kanadai miniszterelnököt III. Károly brit király.
skynews
Carney, akit pénteken iktattak be hivatalába, két héten belül a második kanadai kormányfő, akit a brit uralkodó személyesen fogadott a Buckingham-palotában. Mark Carney elődje, Justin Trudeau, aki még miniszterelnökként részt vett a március elején Londonban rendezett nemzetközi Ukrajna-csúcstalálkozón, az értekezlet résztvevői közül egyedüliként szintén felkereshette a 76 esztendős királyt.
A monarchia diplomáciai gyakorlatában szinte példátlan, hogy a brit uralkodó ilyen rövid idő belül kétszer egymás után fogadja ugyanannak az országnak a vezetőit. A médiának nyilatkozó udvari illetékesek szerint III. Károly a gesztussal egyértelműen kifejezésre kívánta juttatni, hogy maradéktalanul támogatja Kanada szuverenitását.
Donald Trump amerikai elnök az utóbbi hetekben többször is kijelentette, hogy Kanadának az Egyesült Államok 51. tagállamává kellene válnia. Trump - aki jelentős vámokat is kivetett az amerikai piacra exportált kanadai termékekre
- egyik legutóbbi nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy a két ország határa mesterséges választóvonal, amelyet ideje felszámolni.
A jórészt egykori brit gyarmatok alkotta Nemzetközösség jelenlegi 56 tagállama közül - az Egyesült Királysággal együtt - tizenötnek azonban a mindenkori brit uralkodó, jelenleg III. Károly király az alkotmányosan elismert államfője, és köztük van Kanada is, amely a világ legnagyobb területű monarchiája.
III. Károly a szigorú protokoll alapján nem nyilváníthat személyes véleményt hazai és nemzetközi aktuálpolitikai kérdésekben, az utóbbi hetekben azonban számos gesztusértékű jelét adta annak, hogy támogatja Kanadát.
A király minap a Buckingham-palota parkjában juharfát ültetett, amely Kanada nemzeti jelképe, a múlt héten, amikor látogatást tett a brit királyi haditengerészet Prince of Wales nevű repülőgéphordozóján, kanadai katonai kitüntetésekkel ellátott díszegyenruhában jelent meg, a kanadai miniszterelnökkel tartott hétfő esti találkozóján pedig a Kanada-érdemrend kitűzőjét viselte.
Mark Carney 2013 és 2020 között a Bank of England kormányzója volt. Ő volt az 1694-ben alapított brit jegybank 120., egyben első külföldi vezetője.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Felszállt a fehér füst, a konklávé csütörtöki harmadik szavazása sikeres volt, Robert Prevost amerikai bíboros lett a katolikus egyház 267. pápája XIV. Leó néven.
Ma mindennél fontosabb, hogy újra béke legyen: az európai jövőt nem áldozhatjuk fel a háborús készülődés oltárán – hangsúlyozta a KDNP európai parlamenti képviselője csütörtökön közösségi oldalán, adta tájékoztatásul a Kdnp.hu.
A DK-s Vadai Ágnes kérdéseire való válaszolás már szokásszerűen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes mindennapjai részévé vált. Talán még egy hét sem telt az előző levélváltásuk óta (amiről itt számoltunk be), de máris itt az újabb kérdés. Vadainak vagy fel sem tűnik, hogy a hangulatkeltő kérdéseivel nem a kormányt, a kereszténydemokratákat, hanem a keresztény, hívő embereket, a felekezeteket, jelen esetben konkrétan a Magyar Katolikus Egyházat támadja, vagy direkt ez a célja.