Ukrajna az agresszor állammal szembeni szankciós politika gyengülésének tekinti az Egyesült Államok beleegyezését abba, hogy segítse Oroszországot mezőgazdasági termékeinek és műtrágyáinak a világpiacra juttatásában - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök újságíróknak kedden Kijevben.
Az Egyesült Államok az Oroszországnak nyújtott ilyen jellegű segítségnyújtásáról szóló részt az a közlemény tartalmazza, amelyet az amerikai és az orosz fél közötti, szaúd-arábiai egyeztetés után adott ki a Fehér Ház.
Az Ukrajnával és Oroszországgal külön-külön folytatott amerikai tárgyalások után az amerikai vezetés két szinte azonos közleményt tett közzé az ötödik bekezdés kivételével, amely az orosz mezőgazdasági termékekre és műtrágyákra vonatkozik. Ez a kitétel ugyanis hiányzik az Ukrajnával folytatott tárgyalásokról szóló közleményből - emlékeztetett az Ukrajinszka Pravda hírportál.
Zelenszkij magyarázata szerint a közlemények azért eltérőek, mert Ukrajna nem tudott beleegyezni egy ilyen engedménybe Oroszországnak.
"Ez nem volt napirenden az ülés előtt. Tudomásunk szerint az oroszok vetették fel, hogy az Egyesült Államok nyújtson segítséget mezőgazdasági termékeinek exportjában. Nem egyeztünk bele abba, hogy ez szerepeljen a közös dokumentumunkban" - közölte az államfő. Szerinte ez a "pozíciók gyengülését és a szankciók enyhítését" jelenti. Az elnök ugyanakkor megjegyezte, hogy Ukrajna nem ismeri ennek a pontnak a részleteit, mivel Kijev képviselői nem voltak jelen az amerikai-orosz találkozón.
Zelenszkij leszögezte: Ukrajna elvárja, hogy az Egyesült Államok megbüntesse Oroszországot, ha megszegi a megállapodás szerinti fegyverszünetet. Szavai szerint a Fekete-tengert és az energiaszektort érintő tűzszünet megsértésének következményei nem szerepelnek a Fehér ház által kiadott közleményekben, mivel Washington tart a megállapodások meghiúsulásától.
"Megértem, miért. Azért, mert az amerikai fél nagyon szeretné, hogy ezek az első megállapodások ne hiúsuljanak meg, s ezért nem akartak részletekbe belemenni" - mondta.
Közölte, hogy az ukrán küldöttség mindazonáltal megkérdezte az amerikai felet a tűzszünet megsértésének következményeiről. Hangsúlyozta, hogy ha Kijev tűzszünetsértést tapasztal, "minden vonalon keresztül" felveszi a kapcsolatot az amerikai féllel, és ismerteti vele azokat a tényeket és bizonyítékokat, amelyek igazolják a fegyvernyugvás orosz megsértését. Leszögezte, hogy Ukrajna álláspontja szerint a megállapodásokat tető alá hozó amerikai fél a fő felelős a tűzszünet ellenőrzéséért.
Szavai szerint ha az orosz fél bizonyítottan megszegi a megállapodást, akkor Kijev nyomásgyakorlást, újabb szankciókat és további fegyvereket fog kérni az Egyesült Államoktól.
Zelenszkij közölte: az ukrán és az amerikai fél megállapodott abban, hogy hamarosan újabb konzultációs fordulót tartanak.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
Felszállt a fehér füst, a konklávé csütörtöki harmadik szavazása sikeres volt, Robert Prevost amerikai bíboros lett a katolikus egyház 267. pápája XIV. Leó néven.
Ma mindennél fontosabb, hogy újra béke legyen: az európai jövőt nem áldozhatjuk fel a háborús készülődés oltárán – hangsúlyozta a KDNP európai parlamenti képviselője csütörtökön közösségi oldalán, adta tájékoztatásul a Kdnp.hu.
A DK-s Vadai Ágnes kérdéseire való válaszolás már szokásszerűen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes mindennapjai részévé vált. Talán még egy hét sem telt az előző levélváltásuk óta (amiről itt számoltunk be), de máris itt az újabb kérdés. Vadainak vagy fel sem tűnik, hogy a hangulatkeltő kérdéseivel nem a kormányt, a kereszténydemokratákat, hanem a keresztény, hívő embereket, a felekezeteket, jelen esetben konkrétan a Magyar Katolikus Egyházat támadja, vagy direkt ez a célja.