Hölvényi György: az egyházak nélkülözhetetlenek a stabilizáció előmozdításához a Közel-Keleten
Az egyházak bebizonyították, hogy a közel-keleti társadalmak szerves részét képezik, és nélkülözhetetlenek az oktatás, az egészségügyi ellátás biztosításához és a stabilizáció előmozdításához - jelentette ki Hölvényi György, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) európai parlamenti (EP-) képviselője Strasbourgban kedden.
2025. június 17. 18:23
A Patrióták EP-frakció vallásszabadsággal és a vallások közötti párbeszéddel foglalkozó munkacsoportjának Libanonról szóló konferenciáját követően Hölvényi György magyar újságíróknak nyilatkozva közölte: a közel-keleti keresztények jelenléte elősegíti a régió stabilitását. Ez nem vallási, hanem biztonsági kérdés - hívta fel a figyelmet.
Libanonban főként az egyházak vettek át bizonyos feladatokat, hogy támogatást nyújtsanak a rászorulóknak
Kiemelte: az elmúlt években Libanon népe súlyos árat fizetett politikai elitjének hosszú éveken át tartó gazdasági és politikai hibáiért. A már amúgy is törékeny állami szociális szolgáltatások, az oktatás és az egészségügy összeomlott. A nem kormányzati szereplők, főként az egyházak vettek át bizonyos feladatokat, hogy támogatást nyújtsanak a rászorulóknak, bebizonyítva ezzel, hogy a közel-keleti társadalmak szerves részét képezik - jelentette ki.
Elmondta, Libanon nemrégiben elnököt választott, és több év után újra kormánya van az országnak. Ezzel - mint kiemelte - esélye van a stabilizációnak, amihez azonban a politikai döntéshozóknak lépéseket kell tenniük a gazdaság, a szociális szféra, az oktatás területén.
"Bízunk abban, hogy a politikai stabilizáció tartós lesz, és gazdasági fellendüléssel jár majd" - fogalmazott.
A politikus rámutatott: noha a három nagy vallási csoport, a keresztények, a síiták és a szunniták között valamifajta egyensúly alakult ki, az elvándorlással ez nagyon könnyen megváltozhat, ami befolyással lehet Libanon stabiliására. A keresztények mellett más vallások is érdekeltek abban, hogy a biztonsági és gazdasági helyzet miatt ideiglenesen elvándoroltak minél előbb visszatérjenek Libanonba - hívta fel a figyelmet.
A magyar jelenlét Libanonban, a helyi keresztény közösségek támogatása évtizedes
Hölvényi György kérdésre válaszolva kiemelte: a magyar Hungary Helps keresztényeket segítő államtitkárság több szociális és az egyházakat, köztük a keresztény felekezetet legkülönbözőbb módon érintő kezdeményezesékkel van jelen a térségben. A magyar jelenlét Libanonban, a helyi keresztény közösségek támogatása évtizedes, ami erőt és biztonságot ad a helyi közösségeknek - emelte ki.
A KDNP EP-képviselője végezetül reményét fejezte ki, hogy enyhül az izraeli-iráni konfliktus, mivel - mint kiemelte - a háború eszkalációja súlyos következményekkel járhat az egész Közel-Kelet biztonságára és stabilitására nézve.
Youssef Antoine Soueif , Tripoli maronita érseke nyilatkozatában a Hungary Helps programmal kapcsolatban úgy fogalmazott: "tudom, hogy Magyarország mennyire szereti Libanont".
"Köszönöm Magyarországnak ezt a programot és minden kezdeményezést, amit tesz Libanon és a régió keresztényeiért. A magyar erőfeszítések változást hoznak a jelenlegi, nagyon jelentős gazdasági és pénzügyi válságban" - emelte ki.
Kijelentette továbbá: a Közel-Kelet konfliktusainak megoldására, a minden ember számára igazságos béke elérése érdekében tárgyalásokra és párbeszédre van szükség. A palesztin-izraeli konfliktus igazságos lezárására, kétállami megoldásra - Izrael mellett egy palesztin állam létrehozására - van szükség, különben - mint mondta - a következő generációk is szenvedni fognak. Csak ez hozhat békét és igazságos megoldást az egész régió számára - tette hozzá a tripoli érsek.
Hölvényi György június elején az emberközpontú gazdaság témájáról értekezett Baritz Sarolta Laura domonkos nővér könyvbemutatóján Budapesten.
Az lenne ésszerű, ha nem akarnánk a faanyagokat műanyagokkal kiváltani, éppen ellenkezőleg, minél több műanyagot kellene kiváltani fával. Csakhogy egy ilyen politikai döntéshez nagyon hiányzik valami a közéletből, ez pedig a „Józan Paraszti Ész”.
Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
Bóka János hangsúlyozta, Magyarország Európa bástyája volt akkor, ahogyan most is az. Magyarország Európát és az európai kereszténységet védte akkor, ahogyan védi ma is. Magyarország és a magyarok akkor is azért küzdöttek, hogy megmaradjanak és megmaradhassanak annak, akik.
Vizes vb - Az olaszok legyőzésével négy között a női vízilabda-válogatott:
A mieink 12-9-re legyőzték az olasz csapatot a szingapúri világbajnokság szombati negyeddöntőjében.
Betlehem a magyar küldöttség második érmét szerezte a szingapúri világbajnokságon, nagyjából másfél órával korábban ugyanebben a versenyszámban párja, Fábián Bettina harmadik volt.