Jövőre ismét lesz Magyar Filmszemle
Tizenhárom év szünet után jövő év februárjában újból megrendezik a Magyar Filmszemlét, amelyre nyolc kategóriában lehet nevezni hétfőtől december 7-ig – hangzott el az eseményt beharangozó hétfői sajtótájékoztatón.
2024. november 18. 16:27

A 44. Magyar Filmszemlét február 3. és 9. között rendezik meg Budapesten, a Corvin moziban – közölte Pataki Ágnes producer, a filmszemlét szervező Szemletanács tagja. Muhi András, a filmszemle igazgatója és a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke elmondta, a magyar filmes seregszemle célja, hogy teljes horizontot mutasson be a magyar filmtermésből.

A szemlére 2023. január 1-je után készült magyar filmekkel, valamint magyar részvétellel készült koprodukciós alkotásokkal lehet nevezni nyolc kategóriában: játékfilm, kisfilm, kísérleti film, hosszú dokumentumfilm (70 percnél hosszabb alkotás), rövid dokumentumfilm vagy dokumentumsorozat, animációs film, animációs rövidfilm és tévésorozat. A nevezés kiírása az mfszemle.hu oldalon érhető el. A beküldött filmeket előzsűri fogja megszűrni – tette hozzá. Terveik szerint a hagyományoknak megfelelően 20-22 játékfilm, 25-30 kisfilm, 15-20 kísérleti film, valamint 30 hosszú és rövid dokumentumfilm lesz látható majd az eseményen – mondta Muhi András.

Mindezek mellett a versenyen kívüli panoráma és információs szekcióba is várják a jelentkezéseket. A panoráma szekcióba az összes műfajban lehet nevezni, ide várják a nagy költségvetésű történelmi filmeket is. Az információs szekcióba szintén bármelyik műfajú alkotás jelentkezhet, elsősorban azok a filmek fognak ide bekerülni, amelyeket az előzsűri nem válogatott be a versenyprogramba, de olyan minőségű és olyan értékes alkotások, amely miatt fontos, hogy megjelenjenek a programban. Mindegyik vetítés után beszélgetést tartanak az alkotókkal, de szakmai fórumbeszélgetésekkel is készülnek – tette hozzá. Muhi András beszélt arról is, hogy a seregszemle újraindításának célja a szakmán és a különféle műfajokon belüli párbeszéd elindítása és az árkok betemetése. Olyan légkört teremtenek majd a Corvin moziban, hogy mindenkinek legyen kedve leülni beszélgetni és filmeket nézni. Muhi András szerint ahhoz, hogy a filmes szakmai közélet ismét feléledjen, sikeres filmszemlére van szükség.

Meskó Zsolt író, rendező ismertetése szerint hétfőtől elérhető az esemény honlapja, amelyen megtalálható a filmszemle története, a versenykategóriák és a szemleszabályzat is, és ezen a honlapon keresztül lehet nevezni a seregszemlére. A filmszemle ideje alatt a Corvin moziban mindenhol filmdíszletek lesznek felállítva: kávéház, bárok, patika vagy fogorvosi rendelő. Bármikor be lehet ülni egy filmdíszletbe, megpróbálják „mesevilággá” alakítani a mozit – hangsúlyozta.

Meskó Zsolt elmondta azt is, hogy a szemle február 3-án este a megnyitóval veszi kezdetét, másnap kezdődnek a vetítések, amelyekre ezer forint lesz a belépőjegy, a díjátadó ünnepséget pedig február 9-én tartják. Meskó Zsolt emlékeztetett arra, hogy az első filmszemlét 1965-ben rendezték, az eseménynek 1983-ig Pécs adott otthont, majd a fővárosba költözött.

Muhi András felidézte, hogy az utolsó, „fapados” filmszemlét 2012-ben rendezték meg.

MTI
  • Orbán Balázs: Újraosztás zajlik a világban
    A világban jelenleg nagy változások vannak folyamatban, "újraosztás zajlik", aminek több látható jele is van. Ide tartozik például, hogy másfélszer annyit költ a világ fegyverkezésre, mint húsz évvel ezelőtt, továbbá, hogy egyre több a háborús konfliktus, tíz év alatt ötszörösére nőtt a kereskedelmi korlátozások száma, a globális migrációs folyamatoknak pedig már csaknem 300 millió ember része - sorolta Orbán Balázs.
  • Győztünk!
    A rivális Triha ötödik találatával zárkózott fel ismét egy gólra, majd egy rossz átadást lefülelve ismét ő tört kapura, és ki is használta a ziccert (9-9). Bő egy perccel a vége előtt fórt kapott a magyar válogatott, Rybanska használta ki a lehetőséget, eldöntve ezzel a meccset.
  • Vizet a tájba – A Tökös-csatorna is tartalékolja a vízkészletet
    Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, a környékbeli gazdák és önkormányzatok nevében mondott köszönetet a kormányzati és szakmai erőfeszítésekért, amelyek lehetővé tették a „Vizet a tájba” program megvalósítását. Mint fogalmazott, az elmúlt évtizedek feszült várakozása után végre megszületett az a szakmai és költségvetési döntés, amelynek köszönhetően „újra élhet” a Homokhátság.
MTI Hírfelhasználó