A Szent Korona jelentőségét igazolja, hogy csak az lehetett Magyarország törvényes uralkodója, akit a székesfehérvári Nagyboldogasszony-bazilikában, az esztergomi érsek által celebrált misén, a Szent Koronával koronáztak királlyá – idzi fel a múltat Homa János.
2025. január 5. 18:03
A Magyar Néphadsereg díszalakulata nem Vance külügyminiszernek, hanem a Szent Koronának tisztelgett – worldpress.com
A legenda szerint Vance külügyminiszter a repülőgépből kiszállva megkérdezte magyar üdvözlőit: Miért volt ez a hét díszlövés? Hiszen nem az elnök jött, hanem én, a külügyminiszter?... A díszlövések a Koronának szóltak – volt a válasz. Homa János újságírónak, az Agria főszerkesztőjének tett föl kérdéseket a Gondola.
– Főszerkesztő úr, nekünk magyaroknak miért kell különösen nagy tisztelettel felidéznünk a 100 éves korában meghalt Carter elnök alakját?
– Teljesen egyet értek Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel, aki korábban az X-en közzétett bejegyzésében ezt írta: „Azzal, hogy Carter amerikai elnökként a 70-es évek végén visszaadta a Szent Koronát Magyarország népének, reményt adott a szabadságszerető magyaroknak egy reménytelen időben. Szeretném kifejezni legmélyebb részvétemet a Carter családnak és az amerikai népnek.”
Hazafi volt, és más népek hazafiságát is tisztelte – townandcountramag.com
Miután az amerikaiak nem szerették volna legitimálni a Kádár-rendszert, ezért azt találták ki, hogy a koronát a magyar népnek adják vissza, és feltételül szabták, hogy azt nyilvánosan ki kell állítani, illetve az átadáson az MSZMP képviselői, és maga Kádár sem lehetnek jelen. Helyettük a parlament akkori elnöke, Apró Antal vette át a koronát. De nem mehetünk el amellett sem, hogy a halála utáni napokban szinte minden jelentős állam úgy emlékezett meg a Nobel-békedíjas elnökről, mint az emberi jogok, a szegények védelmezőjéről. Az izraeli-egyiptomi béke megkötése mellett, a kínai - amerikai kapcsolat rendezése is vele kezdődött el. Arról sem feledkezhetünk el, hogy elnöksége után 1996-ban hazánkban is járt. Az Egyesült Államok egykori első embere 1996-ban egy hétig épített házakat Vácott 800 önkéntes társával együtt, a Habitat for Humanity International ökumenikus keresztény szervezet irányítása alatt megkezdődött lakásépítési akcióban. Az építkezésen a világ minden tájáról érkezett segítők között Carter mellett ott volt a felesége is, akivel 77 éven át éltek házasságban.
– A Korona hazajövetele még a kommunista államban is ünneppé terebélyesedett, az agitprop nem tudta, de különösebben nem is akarta lohasztani az örömöt. Föllelhetjük-e e mögött már a Korona szakrális hatásgyakorlását?
– A Szent Korona-tan, a magyar államjog fejlődésének egyik kiindulópontja. Ez a magyar alkotmányosság alapja volt a második világháború végéig. E szerint az ország alaptörvényének és jogrendszerének végső forrása a Szent Korona. Ismert, hogy Szent István király a halála előtt, 1038. augusztus 15-én a Szent Korona képében felajánlotta Magyarországot Szűz Máriának. Ezzel elkezdődött az a történelmi folyamat, amelynek során a Magyar Királyság koronázási ékszeréből a magyar államiság jelképe lett. Hasonló, máig élő jogi vonatkozásokat is tartalmazó koncepció épült ki a brit korona körül. A korona az angol jog szerint olyan jogi személyiségű örökíthető hivatal, amely a végrehajtó hatalom jogi megtestesülését képviseli. A Szent Korona jelentőségét igazolja, hogy csak az lehetett Magyarország törvényes uralkodója, akit a székesfehérvári Nagyboldogasszony-bazilikában, az esztergomi érsek által celebrált misén, a Szent Koronával koronáztak királlyá. Ezek után nem kell ahhoz nagy bátorság, hogy azt mondjam, a Szent Korona visszahozása jó hatással volt a Trianon után megalázott, a második világháborútól meggyötört, a szovjet béklyóban szenvedő magyar lelkiség gyógyításában.
Őfelsége és őrzői – fb
– Ma a Korona a lehető legjobb helyen van: a Parlament kupolacsarnokában Őfelsége mellett a díszőröket látva az az érzésünk, hogy Steindl Imre kifejezetten a Szent Koronának tervezte ezt az épületrészt. Miért?
– 2025. január 1-jén volt 25 éve, hogy a Szent Korona és a koronázási jelvények közül a jogar, az országalma és a koronázási kard végleges elhelyezésre kerültek az Országház Kupolacsarnokában. Ennek állított emléket A Szent Korona az Országházban című nemrég megnyitott kiállítás, amely az 1978 és 2016 között készült műtárgyfotók segítségével mutatja be a Szent Koronát. A kiállítás második része a korona kalandos történetébe enged bepillantást. De egyértelművé teszi, hogy az Országház milyen gazdag történelmi események sorozatán keresztül kapcsolódik a koronázási felségjelvényekhez. 1945-ben a Szent Korona és a koronázási jelvények az amerikai hadsereg kezébe kerültek és 1953-ig Németországban, majd 1953-tól 1978-ig az Egyesült Államokban őrizték a műkincseket. Az 1978-as hazaérkezés, majd a Szent István-i államalapítás ezeréves évfordulóján 2000-ben a Szent Korona elhelyezése a Parlamentben, a lehető legjobb ötletnek bizonyult. Minden ezt igazolja. Nyilvánvaló, hogy Carter elnök nagyvonalú gesztusa nélkül mindez nem történt volna meg. Hát ezért kell köszönetet mondani az elnöknek.
"Ez feljogosít talán bennünket arra, hogy kerüljük az óvatoskodó megfogalmazást, amit a híradásokban láttam. Nem meghalt, meg kényszersorozás következtében. Agyonverték. Tehát agyonvertek egy magyar állampolgárt, ez a helyzet. És ez egy olyan ügy, amit ki kell vizsgálnunk" szögezte le a kormányfő.
Magyarországon a hálózat működtetői, a birodalom spionjai nem tudnak elbújni; mi lelepleztük őket. Magyarországon annak nevezzük a dolgokat, amik valójában: az ügynököt ügynöknek, a hazafit hazafinak. Ezért gyűlölnek minket, ezért kiáltottak féktelen bosszút a magyarok ellen.
Franciaország 2023-ban kiutasított egy 39 éves üzbég migránst az Emberi Jogok Európai Bíróságának tiltása ellenére. Görögország szintén figyelmen kívül hagyja a Bíróság egyes ítéleteit, amikor a migránsokat Törökországba toloncolja vissza polgárainak védelmére hivatkozva.
Zelenszkij ukrán elnök és Ursula Von der Leyen európai bizottsági elnök arról tárgyal, hogyan lehetne kikerülni a magyar vétót Ukrajna uniós tagságával kapcsolatban. "Kár a gőzért! Sehogy. Inkább arról tárgyaljanak, hogy a kényszersorozások során senki ne haljon meg!" – írta ezzel kapcsolatban Orbán Viktor.
"Egy olyan olimpia hasznára válna Magyarországnak, amely nem jár sportberuházással, hanem infrastrukturális fejlődést hoz a városnak. Hiszek abban, hogy lehet egyszer egy olyan nagy ügy, amelyért mindenki összefog és hasznot hoz az országnak. Fejlesztésekben, lélekben, mindenben. Egy olimpiát ilyennek tartok" - fogalmazott Gyulay.