Ferenc pápa halála - Negyedmillióan rótták le kegyeletüket a ravatalnál
2025. április 26. 00:00
Negyedmillióan rótták le kegyeletüket a vatikáni Szent Péter-bazilikában Ferenc pápa ravatalánál az utóbbi három napban - jelentette be pénteken este a Vatikán.
Ferenc pápa ravatalához állnak sorban tisztelői a vatikáni Szent Péter-bazilikában az erkély ballusztrádján át nézve 2025. január 25-én. A római katolikus egyházfő húsvéthétfőn, április 21-én, 88 éves korában hunyt el. MTI/EPA/ANSA/Angelo Carconi
Az egyházfő nyitott koporsóját este 7-kor zárták le a gyászolók előtt. A pápa földi maradványait szombaton helyezik végső nyugalomra a római Santa Maria Maggiore-székesegyházban, ahova az egyházfő rendszeresen ellátogatott imádkozni.
Ferenc pápa halotti menete valamivel több mint egy óra alatt teszi meg az utat a Szent Péter térről a Santa Maria Maggiore-bazilikáig - mondta Lamberto Giannini római prefektus péntek este.
A prefektus közölte, hogy a pápa koporsóját szállító járműn kívül néhány további autó alkotja majd a menetet, amelyekben bíborosok foglalnak helyet, valamint az elhunyt egyházfő közeli munkatársai és segítői, akik az utolsó percig mellette voltak.
A konvoj lépésben halad majd, hogy mindenkinek lehetősége legyen elbúcsúzni Ferenc pápától. Óránkénti 5-10 kilométeres sebességgel számolva a járművek több mint egy óra alatt érkeznek a Santa Maria Maggiore-bazilikához - hangoztatta a főváros prefektusa.
Giannini a péntek késő délután tartott utolsó hatósági egyeztetést követően nyilatkozott, hangoztatva, hogy számítanak a római lakosok együttműködésére, amely az utóbbi napokban is elengedhetetlennek számított a város nyugalmának és biztonságának megőrzésében.
Matteo Bruni szentszéki szóvivő korábbi bejelentése szerint Ferenc pápa gyászszertartása fél tizenkettő körül ér véget a Szent Péter téren, azt követően indul majd el a halotti menet a Santa Maria Maggiore felé. Bruni szerint azonban a koporsó gyorsabban, negyven perc alatt megteheti az utat.
Ferenc pápa koporsója az úgynevezett Perugino-kapun hagyja el a Vatikánt: az a legközelebbi az egyházfő lakhelyeként ismert Szent Márta házhoz. Az útvonal áthalad a Gianicolo-domb alatti alagúton, a II. Viktor Emánuel olasz királyról elnevezett hídon, érinti a központi Velence teret, a Forum Romanumot és a Colosseumot, majd ráfordul a Santa Maria Maggiore bazilikához vezető útra.
A székesegyházat övező épületek egyikén péntek estére megjelent a "Grazie Francesco" (Köszönjük Ferenc) felirat.
A Santa Maria Maggiore-bazilika előtti lépcsősoron negyven "barátja" várja az elhunyt pápát, olyan hajléktalanok, szegények, engedéllyel néhány órára elengedett elítéltek, akikkel Ferenc pápa az utóbbi tizenkét évben közeli kapcsolatba került. Egy-egy szál fehér rózsa lesz a kezükben, amely lisieux-i Szent Teréz virága volt. Ferenc pápa is ezt vitte április 12-én, amikor utoljára a Santa Maria Maggiore-bazilikában járt. A pápa 126 alkalommal járt a Santa Maria Maggiore bazilikában 2013. márciusi megválasztása óta.
A bazilika főpapja, Rolandas Makrickas bíboros a bazilika előtti téren újságíróknak elmondta, ő ajánlotta fel a pápának, hogy a Santa Maria Maggiore legyen a sírhelye.
"A pápa kezdetben nemet mondott, de egy héttel később azt mondta, Szűz Mária azt sugallta neki, hogy ott készítse el a sírját" - hangoztatta a bíboros.
A már Rómába érkezett több mint száznegyven bíboros vasárnap délután tart közös imát a Santa Maria Maggiore-bazilikában.
A gyászszertartásra 164 külföldi delegáció hivatalos, köztük 54 állam-, illetve kormányfő, valamint 12 király.
Ha túl sok a „zöld” erőmű, a borotvaélen táncoló energia egyensúly felborulhat, és az áramszolgáltatás lavina szerűen összeomolhat. Márpedig a modern civilizáció az elektromosságra épül. Áram nélkül leáll az Internet és a számítógép, nem működik a TV, a rádió, a telefon, nem lehet bank kártyával fizetni, leállnak a szivattyúk, nem lehet benzint tankolni, és előbb utóbb már víz sem jön a csapokból.
Nemcsak Európa békéjét, hanem a világbékét is előmozdítaná, ha Ukrajnával együtt Oroszországot is felvennénk az EU-ba. Ehhez azonban nemcsak a kijevi korrupciót, hanem a brüsszeli korrupciót is föl kellene számolni.
A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) munkacsoportot hoz létre a Homokhátság vízpótlására - jelentette be Mihálffy Béla, a térség KDNP-s országgyűlési képviselője kedden a Csongrád-Csanád vármegyei Üllésen.
A Falakon kívüli Szent Pál-bazilikában, amely teljesen megtelt hívőkkel, XIV. Leó Pál apostolnak a rómaiakhoz írt leveléből idézett, hangoztatva, hogy Szent Pálnak a városhoz és lakosaihoz intézett üzenete három nagy téma körül forog: kegyelem, hit és igazságosság. Ezeknek ajánlotta fel saját pápaságát is.
Nemcsak Budapesten, hanem vidéken is fejleszteni kívánjuk a konferenciaturisztikai képességeket, mivel Debrecen, Pécs és Szeged is jó lehetőségekkel rendelkezik, Magyarország pedig híres a közbiztonságáról és a jó ár-érték arányról - jelentette ki Latorcai Csaba, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára kedden a Rendezvény ReStart konferencián megtartott köszöntőjében.